4 tysiące różańców

Pątnicy z ponad 80 parafii diecezji płockiej spotkali w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzewie. Uroczystościom przewodniczył biskup ordynariusz Piotr Libera. Podczas tej pielgrzymki rozpoczęła się nowenna przed peregrynacją jasnogórskiego obrazu.

Sanktuarium w Smardzewie, które znajduje się trochę na uboczu od głównych dróg, a jednocześnie w środku diecezji płockiej, ściąga od lat wielu pielgrzymów Mazowsza północnego. Pątnicy czczą w nim słynący łaskami obraz Matki Bożej Bocheńskiej. Tegoroczna pielgrzymka przyciągnęła do Smardzewa około 4 tys. pielgrzymów – reprezentacji kół Żywego Różańca. Ze świeckim modlili się duszpasterze, klerycy, a także szczególni goście – ojcowie paulini z Jasnej Góry. Nie zabrakło także najmłodszych diecezjan skupionych w Papieskich Dziełach Misyjnych Dzieci i kołach różańcowych. Łącznie przybyło ich ok. 250, w tym silne reprezentacje m.in. z Ciechanowa, Niedzborza, Gralewa.

Przed smardzewskim sanktuarium już od godz. 10 pielgrzymów witał ks. Janusz Ziarko, który zachęcał pątników do korzystania z sakramentu spowiedzi. I faktycznie, długie kolejki penitentów przy stojących na otwartym powietrzu konfesjonałach były widokiem, który towarzyszył tej pielgrzymce do końca Mszy św.

Ważnym momentem była konferencja wygłoszona przez o. Melchiora Królika, paulina, który przypomniał ważne wydarzenia i kulisy związane z nawiedzeniem obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przed 40 laty. W sanktuarium Matki Bożej Różańcowej o. Królik mówił też o łaskach, jakie ludzie uzyskują za przyczyną Maryi. – Ona mówi do nas nie słowami, ale poprzez gest, tak jak na tym obrazie w Smardzewie, i poprzez oczy, przed którymi nikt nie może uciec – mówił paulin.

Konferencja była wprowadzeniem do tego, co miało się stać za chwilę, podczas Mszy św. – do inauguracji nowenny przed peregrynacją jasnogórskiego wizerunku. Nawiedzi on płockie parafie w 2015 r.

– Ten czas łaski zbliża się wielkimi krokami, jest wielkim darem i szansą, ale jednocześnie zadaniem dla każdego z nas. Niech będzie on pełen naszego zaangażowania, poświęcenia i modlitwy. Aby mógł zaowocować błogosławieństwem dla rodzin, wspólnot parafialnych i całej diecezji – zachęcał bp Libera, przewodnicząc uroczystej Mszy św. w sanktuarium w Smardzewie, która była kulminacją tej pielgrzymki. Bp Piotr mówił też, że to właśnie członkowie kół Żywego Różańca idą autentyczną drogą zawierzenia Maryi, Różańcowej Pani.

Szczególny momentem pielgrzymki była wspólna modlitwa na różańcu, wypowiadana przez prawie 4 tysiące wiernych zgromadzonych na placu i w sanktuarium, przed cudownym obrazem Maryi Bocheńskiej. Modlitwę – część radosną Różańca – poprowadziły dzieci skupione w kołach Papieskich Dzieł Misyjnych. Jak przypomniał w rozmowie z GN ks. Grzegorz Mierzejewski, dawny misjonarz i diecezjalny referent misyjny, koła różańcowe miały na początku charakter misyjny. – Przez obecność tych dzieci, ich modlitwę, chcemy wszystkim przypomnieć, że podczas modlitwy, obejmując rozmaite potrzeby Kościoła, trzeba też pamiętać o misjach – zauważył. W Smardzewie dzieci z ognisk misyjnych i kół różańcowych zgromadziły się przed Mszą św. na oddzielnym spotkaniu, na którym gościli ks. Maciej Będziński z Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i s. Kolbena, pasjonistka, misjonarka z diecezji płockiej, pracująca od lat w Kamerunie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Czwartek
noc
22°C Czwartek
rano
30°C Czwartek
dzień
31°C Czwartek
wieczór
wiecej »