Putin o umowach z "kolegami w Europie"

Rosja nie jest przeciwna zbliżeniu krajów Wspólnoty Niepodległych Państw z Unią Europejską, ale ma obawy związane ze sposobem, w jaki ten proces się odbywa - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w piątek na szczycie szefów państw WNP w Mińsku.

"Nigdy nie byliśmy przeciwnikami zbliżenia z Unią Europejską, sami też chcieliśmy się zbliżać. Ale rzecz polega na warunkach naszej współpracy" - oznajmił Putin.

Była to reakcja na słowa prezydenta Mołdawii Nicolae Timoftiego, który skrytykował działania Rosji w związku z podpisaniem przez jego kraj umowy stowarzyszeniowej z UE.

"Problemy powstają nie w związku z krokami odwetowymi czy ochronnymi Federacji Rosyjskiej, tylko w związku z tym, że nasi partnerzy nie uważają za potrzebne z wyprzedzeniem, otwarcie, wszechstronnie, merytorycznie i profesjonalnie omówić wszystkie zagrożenia, które powstają dla gospodarki rosyjskiej i dla innych państw Wspólnoty w związku z działaniem norm stref wolnego handlu po wstąpieniu naszych kolegów do innych organizacji handlowo-gospodarczych" - oświadczył Putin.

"Powinniśmy myśleć o tym, jaki wpływ będą miały dokumenty podpisane z naszymi kolegami w Europie na nasz własny rynek, jak europejskie towary będą przenikać na nasze rynki" - zaznaczył.

Jak powiedział, gdyby robiono to z wyprzedzeniem, nie byłoby żadnego problemu. "To dotyczy zarówno Mołdawii, jak i Ukrainy" - dodał.

Putin zaproponował Mołdawii, by do końca 2015 r. "uregulować istniejące różnice zdań i znaleźć kompromisowe rozwiązania" w związku ze skutkami podpisania przez Kiszyniów umowy stowarzyszeniowej dla dwustronnych więzów ekonomicznych z Rosją.

Przypomniał, że po "intensywnych konsultacjach z UE i Ukrainą" na analogiczny temat "udało się uzgodnić odłożenie realizacji gospodarczej części umowy do 31 grudnia 2015 r.".

Mołdawia podpisała umowę stowarzyszeniową z UE 27 czerwca, a 2 lipca ratyfikował ją mołdawski parlament. 18 lipca Rosja wprowadziła zakaz wwozu owoców i warzyw z Mołdawii, a 30 sierpnia - cła na towary z tego kraju, m.in. mięso, owoce i warzywa, pszenicę, cukier, napoje alkoholowe, meble. Od roku 2013 istnieje zakaz sprowadzania do Rosji mołdawskiego wina.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Sobota
  rano
  22°C Sobota
  dzień
  24°C Sobota
  wieczór
  21°C Niedziela
  noc
  wiecej »