Reklama

Ruszyła Szkoła Liderów Wolontariatu ŚDM

Nie chodzi o to, by polska młodzież zmobilizowała się na czas trwania Światowych Dni Młodzieży, po których wszystko będzie po staremu.

Reklama

Chcemy stworzyć grupę wolontariuszy, którzy będą liderami w parafiach i w diecezjach – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz do młodych ludzi obecnych na inauguracji studium Szkoły Liderów Wolontariatu Światowych Dni Młodzieży, która odbyła się na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie (PWTW).

Zwracając się do uczestników inauguracji kard. Nycz wyraził wdzięczność ks. prof. Krzysztofowi Pawlinie, rektorowi PWTW, za „udzielenie tak hojnej odpowiedzi na apel o zorganizowanie warsztatu dla ludzi, którzy chcą być użyteczni dla Kościoła w Polsce i dla swoich parafii”. Przypomniał, że uczestnicy tego kursu mają za zadanie wraz z proboszczem inspirować, organizować i animować to wszystko, co będzie się działo w parafiach nie tylko w czasie bezpośrednio poprzedzającym i w trakcie trwania Światowych Dni Młodzieży, ale także po ich zakończeniu. Zaznaczył, że ŚDM będą dla polskiego Kościoła wielkim wyzwaniem logistycznym: już w tygodniu poprzedzającym centralne wydarzenia ŚDM przybędzie do nas ok. 500 tys. młodych ludzi by wziąć udział w tygodniu misyjnym.

- Ci młodzi będą chcieli nie tylko zwiedzić nasz kraj, ale przede wszystkim przeżyć braterskie spotkanie z młodzieżą z konkretnej diecezji. Będą chcieli się wspólnie modlić i dotknąć młodego Kościoła w Polsce. ŚDM to nie happening z papieżem w roli głównej, to głębokie spotkanie z Chrystusem i musimy się do niego przygotować przede wszystkim duchowo – powiedział hierarcha.
-
Na zakończenie dodał, że jego pragnieniem jest, aby uczestnicy rozpoczynającej się właśnie Szkoły Liderów „zarazili się nawykiem robienia czegoś więcej dla innych bezinteresownie, bo wolontariuszem można być zawsze, nawet kiedy człowiek przestaje być młodzieżą”.

Duchowymi problemami współczesnej Europy podzielił się z uczestnikami dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski. Jak zaznaczył, Kościół zachodni przeżywa dziś dramat „duchowej apostazji człowieka sytego”. Oznacza to, że dla chrześcijan ważniejsze od spotkania z Chrystusem stają się samorealizacja, kariera zawodowa i bezpieczeństwo finansowe. Coraz powszechniejsze staje się myślenie o Kościele w kategoriach „my i oni”. My, czyli świeccy i Kościół, czyli papież i biskupi. A także poczucie, że mogę wierzyć w Boga poza Kościołem, który nie jest mi do niczego potrzebny. Kapłan podkreślił, że Sobór Watykański II zaproponował spojrzenie na Kościół przez pryzmat wiary - Po Soborze zrozumieliśmy, że Kościół jest tajemnicą. Patrząc na niego z zewnątrz, widzimy tylko mały ułamek rzeczywistości, widzimy hierarchię. Tymczasem w centrum Kościoła nie znajduje się hierarchia, ale Chrystus – zaznaczył.

Spotkania szkoły Liderów Wolontariatu ŚDM potrwają do końca czerwca. Jest to cykl przygotowujący do posługi wolontariusza przede wszystkim podczas Światowych Dni Młodzieży 2016, ale również w codziennym życiu Kościoła. Tematyka zajęć będzie obejmowała przygotowanie ŚDM od strony organizacyjnej oraz szereg zagadnień przydatnych w organizacji różnych parafialnych inicjatyw w przyszłości. Obok zajęć z eklezjologii, młodzi będą ćwiczyć podstawowe umiejętności skutecznej komunikacji oraz zachowań lidera kierującego pracą ludzi w grupie. W inauguracji wzięło udział 200 osób z archidiecezji warszawskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama