Stanowisko ws. odwołania prof. Bogdana Chazana ze stanowiska dyrektora szpitala im. Św. Rodziny nie ulega zmianie - poinformowała w poniedziałek prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, pytana o apel zespołu KEP o przywrócenie Chazana na stanowisko.
Profesor został odwołany ze stanowiska po głośnej sprawie pacjentki, której odmówił w kierowanym przez niego szpitalu legalnej aborcji. W czwartek Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych upublicznił list z apelem o przywrócenie Chazana na stanowisko, który skierował do prezydent Warszawy.
Pismo KEP datowane jest na 25 września, wysłano je 6 października; jego kopię PAP otrzymała w czwartek. List upubliczniono, bo - jak wyjaśniali jego autorzy - nie otrzymali odpowiedzi.
Pytana o to prezydent Warszawy powiedziała w piątek, że odpowiedź została już wysłana. Nie chciała ujawnić jej treści, podkreśliła jednak, że zmiana stanowiska ws. odwołania prof. Chazana "nie następuje".
Dodała, że w odpowiedzi wyjaśniono pewne kwestie i wskazano na przyczyny decyzji o odwołaniu Chazana - naruszenia praw pacjenta i niewłaściwe skorzystanie z klauzuli sumienia. "Mam nadzieję, że pismo już dotarło, lub w najbliższym czasie dotrze do adresata" - dodała.
Bp Stefan Regmunt napisał w liście do prezydent, że jako biskup i przewodniczący zespołu KEP "niejednokrotnie spotyka się z osobami, które nie mogą zaakceptować tej decyzji, jako głęboko niesprawiedliwej, krzywdzącej, merytorycznie bezzasadnej i łamiącej Rezolucję Rady Europy (...) z 7 października 2010 r. mówiącą, że: +Żadna osoba, szpital ani instytucja nie może być przymuszona, pociągana do odpowiedzialności ani w żaden sposób dyskryminowana z powodu odmowy przeprowadzenia, udzielenia, asystowania lub podporządkowania się wykonaniu aborcji+".
"Jak wiadomo, prof. Bogdan Chazan wychodzi w swojej praktyce medycznej z założenia, że zgodnie z kodeksem etyki lekarskiej w przypadku ciąży ma on przed sobą dwoje pacjentów: matkę i dziecko. I oboje muszą podlegać tej samej opiece medycznej, której celem - zgodnie z przysięgą Hipokratesa - jest ratowanie życia człowieka. Zwolnienie pana profesora z funkcji dyrektora placówki zdrowia jest ceną, jaką zapłacił on za ratowanie życia, do czego zobowiązywało go jego sumienie" - napisał, apelują do prezydent o zweryfikowanie decyzji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.