Symboliczne znicze z napisem Miasto Kraków Pamięta zapłonęły w piątek na grobowcu Czesława Miłosza w Panteonie Zasłużonych na Skałce. Gest miał przypomnieć o 10. rocznicy śmierci poety i był elementem corocznej akcji zapalania zniczy na grobach zasłużonych krakowian.
Znicze na grobowcu Miłosza zpalili prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider, który cztery lata temu zapoczątkował akcję Krakowski Znicz Pamięci.
W ramach przedsięwzięcia, które odbywa się w przeddzień Wszystkich Świętych, władze Krakowa symbolicznie zapalają znicze na grobowcu znanego krakowianina. W ubiegłych latach uczcili w ten sposób Sławomira Mrożka, kapelana i generała Wojska Polskiego Adama Studzińskiego oraz Marka Grechutę.
W piątek władze miasta zapaliły też znicze na grobowcach zasłużonych krakowian spoczywających m.in. w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim, na cmentarzach: Grębałowskim, Prądnik Czerwony, Salwatorskim, w Raciborowicach.
Jak powiedział PAP przewodniczący Rady Miasta, władze miejskie od dawna w przeddzień Wszystkich Świętych czciły zasłużonych krakowian. Robiły to jednak w sposób niezorganizowany. W ramach Krakowskiego Znicza Pamięci, wzorowanego na akcji organizowanej przez radnych Wrocławia, władze zapalają znicze z napisem Miasto Kraków Pamięta. Znicz jest przyozdobiony biało-niebieską wstążką (kolory flagi Krakowa).
"Osoby zasłużone dla miasta spoczywają nie tylko na krakowskich cmentarzach, ale też w innych miastach Polski oraz za granicą. Dlatego akcja odbywa się również poza Krakowem. Przesyłamy znicze do innych miast i za granicę, m.in. do USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, do Ameryki Południowej, i prosimy o włączenie się w akcję" - powiedział Kośmider.
Dodał również, że środowiska związane z Polonią z entuzjazmem włączają się w akcję, a rodziny pochowanych zasłużonych dla Krakowa są wzruszone tym, że miasto pamięta o ich bliskich.
Czesław Miłosz zmarł w Krakowie 10 lat temu w wieku 93 lat. Był wybitnym poetą, prozaikiem, eseistą, nagrodzonym literacką nagrodą Nobla za całokształt twórczości. Do jego najwybitniejszych dzieł należą m.in. "Zniewolony umysł", "Dolina Issy", "Ziemia Ulro", "Traktat moralny". Od 2009 roku w Krakowie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza.
W Krypcie Zasłużonych na Skałce znajdują się też groby tak wybitnych Polaków jak m.in. Jana Długosza, Wincentego Pola, Stanisława Wyspiańskiego.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.