Nieudawane łzy

W Łowiczu odbył się IV Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich.

Gospodarzem imprezy były Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju. Na trzy dni sala gimnastyczna zmieniła swój wystrój. Skierowane na scenę reflektory zdradzały, gdzie będzie centrum wydarzeń. Już w piątek 21 listopada wystawiono na niej 4 sztuki. Następnego dnia 11 kolejnych. Aktorami były młodzież oraz dzieci związane z palcówkami pijarskimi w całej Polsce. Przyjechali z Warszawy, Jeleniej Góry, Rzeszowa, Poznania, Bolesławca, Katowic i Bolszewa. Swoje przedstawienie wystawili również licealiści z Łowicza.

W programie przeglądu zarezerwowano czas na wspólną modlitwę. W piątek odbyła się adoracja. Na scenie królował Jezus w Najświętszym Sakramencie. W sobotę był wieczór ewangelizacyjny prowadzony przez dk. Dominika Bochenka SP i wolontariuszy. Przed pójściem spać młodzi aktorzy uczestniczyli jeszcze w zabawie z wodzirejem.

Przegląd zakończył się w niedzielę. Po Mszy św. odbyła się gala wręczenia nagród. Laureatów wyłonili poprzez głosowanie sami wykonawcy. Okazało się, że różnice w głosach były niewielkie, dlatego organizatorzy oprócz pierwszej trójki postanowili wyróżnić jeszcze jeden zespół teatralny. Wielka torba cukierków powędrowała do dzieci ze Świetlicy Środowiskowej im. św. Józefa Kalasancjusza w Jeleniej Górze za grę w sztuce "Kury" w reżyserii Małgorzaty Kruby-Barei.

Nagrodę Dyrektora Szkół Pijarskich w Łowiczu otrzymał Teatr "Damy i Huzary" z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach za spektakl "Zemsta" w reżyserii Anny Dolińskiej.

Nagrodę Rektora Kolegium Pijarskiego w Łowiczu przyznano Teatrowi "Atmosfera", działającemu przy parafii pw. św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie, za wystawienie sztuki "Kopciuszek jedzie na zawody", którą reżyserowali członkowie grupy.

Najwięcej głosów i Nagrodę Publiczności zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu za wykonanie spektaklu "Koyaanisqatsi”. Wszyscy chodzą do klasy IIa o profilu teatralnym. Oprócz występu podjęli się reżyserii sztuki.

Nagrody w postaci grawertonów wręczał Przemysław Jabłoński, dyrektor Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu. - Musicie widzieć, że wasza obecność w naszych szkołach, w mieście czy na Mszy św. w kościele jest świadectwem i umocnieniem dla wielu ludzi związanych ze środowiskiem pijarskim w Łowiczu. To wielka radość, że możemy was tutaj gościć - mówił na zakończenie gali. Wyraził również nadzieję, że przyszłoroczny 5. przegląd wpisze się w jubileusz 20-lecia odrodzonych szkół pijarskich w Łowiczu.

Nie zabrakło podziękowań dla rzeszy wolontariuszy - uczniów tych szkół, ich rodziców i nauczycieli, którzy ponownie stanęli na wysokości zadania, organizując przegląd. O. Piotr Różański SP, pomysłodawca reaktywacji tej imprezy przed dwoma laty, chciałby, żeby w najbliższe wakacje odbyły się w Łowiczu warsztaty teatralne. Napięty harmonogram przeglądu nie pozwolił na ich przeprowadzenie. O ich potrzebie świadczy zainteresowanie, jakim cieszyli się eksperci tegorocznych warsztatów - aktorzy Małgorzata Zajt i Marek Cichucki.

Na zakończenie skierowali oni do młodzieży kilka zdań refleksji. Pani Małgorzata dała świadectwo swojego nawrócenia. Na jej twarzy pojawiły się nieudawane łzy. - Chciałabym, żebyście odkryli, że przez teatr Bóg może przyjść do was - mówiła. Pan Marek wyraził również swoje życzenie. - Moim pragnieniem jest, żebyście nauczyli się odróżniać udawanie od prawdy. Trzeba cały czas patrzeć w oczy widza, bo w oczach drugiego człowieka można rozpoznać, czy oszukuję czy nie. I w tym nam pomaga teatr - mówił aktor.

Więcej o IV Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Pijarskich w 48. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 30 listopada.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
30°C Czwartek
dzień
32°C Czwartek
wieczór
28°C Piątek
noc
23°C Piątek
rano
wiecej »