Reklama

Pod Białym Bocianem

Na panel "Droga ku tolerancji" zaprasza wrocławska Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań".

Reklama

W spotkaniu, które odbędzie się 27 listopada w synagodze Pod Białym Bocianem, wezmą udział reprezentanci czterech wyznań obecnych w dzielnicy: prof. dr hab. Stefan Dudra (Kościół prawosławny) - pracownik naukowy Zakładu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Zielonogórskiego, który zajmuje się historią Kościołów wschodnich, autor m.in. monografii o Łemkach i Kościele prawosławnym; Krzysztof Korzonkowski (Gmina Wyznaniowa Żydowska) - chazan synagogi Pod Białym Bocianem, edukator i propagator kultury żydowskiej, który zawodowo zajmuje się doradztwem w zakresie zarządzania; bp elekt Waldemar Pytel (Kościół ewangelicko-augsburski) - wieloletni proboszcz parafii w Świdnicy, członek Synodu Kościoła i jego prezes w latach 2007-2012, 25 października 2014 r. wybrany na biskupa diecezji wrocławskiej; oraz ks. prof. Roman E. Rogowski  (Kościół rzymskokatolicki) - teolog dogmatyk, kierownik Katedry Teologii Dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym, miłośnik gór, członek Klubu Wysokogórskiego i autor książek o mistyce gór. Panel poprowadzi prof. Adam Jezierski - prorektor ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Wrocławskiego, chemik, popularyzator nauki, przyjaciel fundacji.

Wrocławska Dzielnica Czterech Wyznań, zwana również Dzielnicą Czterech Świątyń, Dzielnicą Wzajemnego Szacunku lub Dzielnicą Tolerancji, znajduje się w południowo-zachodniej części Starego Miasta, między ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. Tutaj obok siebie istnieją i współpracują katolicy, protestanci, żydzi i prawosławni. Na pomysł jej utworzenia wpadli w 1995 r. Jerzy Kichler z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Stanisław Rybarczyk, reprezentujący Kościół rzymskokatolicki. Sami zainteresowani mówią raczej o odtworzeniu niż założeniu dzielnicy, zwracając uwagę, że u jej podstaw leży bliskie sąsiedztwo świątyń czterech wyznań: katedry prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościoła ewangelicko-augsburskiego Opatrzności Bożej, synagogi Pod Białym Bocianem i kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Antoniego z Padwy, gdzie posługują ojcowie paulini.

- Ocieramy się o siebie w autobusie, w tramwaju, na ulicy, a tak mało o sobie wiemy - mówią założyciele. - Znaleźliśmy wspólny temat - że każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Ten obraz i podobieństwo wymagają szacunku. Dlatego powstała dzielnica - tłumaczą.

Współpracę pomiędzy członkami poszczególnych grup religijnych rozpoczęto od modlitw poświęconych pamięci ofiar wojen i prześladowań. Próbowano podkreślać cechy łączące poszczególne wyznania. Unikano raczej wchodzenia w obszar teologicznych rozważań. Zwracano natomiast uwagę, że żyjąc obok siebie, nie można być obojętnym na los drugiego człowieka. Prawdziwym sprawdzianem była powódź, jaka w 1997 r. nawiedziła Wrocław. Połączono siły, ofiarując pomoc bez względu na to, jakie wyznanie reprezentowali potrzebujący.

Dziś wzajemny dialog wzbogacają nie tylko akcje charytatywne, występy chórów, odwiedziny w kościołach i w synagodze z okazji świąt religijnych czy wspólne modlitwy, ale także realizowane razem projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne.

______________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama