Ministerstwo obrony Rosji poinformowało w piątek o kolejnym pomyślnym przeprowadzeniu próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną Buława. Rakietę wystrzelono z okrętu podwodnego na Morzu Barentsa.
To kolejny udany test rakiety; poprzedni przeprowadzono pod koniec października. Tak jak poprzednia próba, test miał kluczowe znaczenie dla potwierdzenia możliwości tej broni, którą Kreml określa jako ważny element rosyjskiego potencjału odstraszania nuklearnego.
Ministerstwo obrony podaje, że głowice rakiety zgodnie z planem trafiły w cele usytuowane na półwyspie Kamczatka.
Testy tego pocisku, będącego odpowiednikiem wystrzeliwanej z wyrzutni lądowych rakiety Topol-M, rozpoczęły się w grudniu 2003 roku i wiele kończyło się niepowodzeniem. Pojawiły się wątpliwości, czy Rosja jest w stanie zrealizować ten ambitny projekt. W ostatnim okresie próby były jednak udane. Rosyjska marynarka wojenna ma obecnie trzy okręty podwodne uzbrojone w Buławy.
Buława (według klasyfikacji NATO - SS-NX-30) to rakieta na paliwo stałe mogąca przenosić do 10 samonaprowadzających się na cel głowic nuklearnych na odległość ponad 8 tys. km.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.