Sztafetę modlitwy rozpoczęły 30 listopada klasztory kontemplacyjne w Polsce. Mniszki pragną modlić się za Kościół i świat.
Inicjatywa wpisuje się w obchody Roku Życia Konsekrowanego i trwać będzie nieustannie aż do jego zakończenia 2 lutego 2016. Poinformowała o tym m. Weronika Sowulewska OSBCam, przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. W liście z 6 grudnia matka Sowulewska przypomina, że siostry klauzurowe zawsze wspierały i wspierają modlitwą tych, którzy jej potrzebują, jednak teraz modlitwie tej chcą nadać szczególne znaczenie i organizują ją tak, by nie było w niej przerwy. Każdy z 80 klasztorów podejmuje modlitwę po kolei, według sporządzonej listy, dzień po dniu, przez cały czas, aż do 2 lutego 2016 roku. Będzie to coś w rodzaju modlitewnego dyżuru, polegającego na trwaniu przed Bogiem w imieniu własnym oraz wszystkich ludzi – dziękowaniu za otrzymane łaski i polecaniu Mu wszystkich spraw – trudnych i radosnych, bolesnych i pięknych – wszystkiego, co niesie życie.
Dyżur trwający każdorazowo jedną dobę, wypadnie w każdym domu zakonnym w ciągu roku pięciokrotnie. Z tego powodu intencje modlitewne podzielone zostały na pięć grup. Pierwsza seria będzie dziękczynna, radosna – oparta o radosne tajemnice różańca, będzie uwielbieniem Boga i dziękczynieniem za powołanie chrześcijańskie i kontemplacyjne oraz za możliwość służenia w ten sposób Bogu i ludziom.
Druga seria będzie bolesna – oparta o tajemnice bolesne, połączona będzie z pokutą, postem i wynagrodzeniem za grzechy oraz niewierności osób konsekrowanych, duchowieństwa i wszystkich ludzi; za zło dziejące się w świecie i wszelką nieprawość.
Trzecia seria będzie błagalna – bazująca na tajemnicach chwalebnych, będzie modlitwą w intencji powołań, zwłaszcza do życia konsekrowanego i kapłańskiego, ale także do życia w rodzinie. Będą też polecane Bogu w modlitwie wszystkie powierzane mniszkom i siostrom klauzurowym intencje.
Czwarta seria nawiązuje do tajemnic światła ukazujących życie Chrystusa na ziemi i będzie skierowaną do Boga prośbą o świętość życia – zarówno osób konsekrowanych i duchownych, jak i świeckich, w Kościele i poza nim. Wreszcie ostatnia, piąta seria, będzie dziękczynieniem - modlitwą za Kościół, a także prośbą o owoce Roku Życia Konsekrowanego.
Matka Sowulewska wyjaśnia też, że Sztafeta polskich mniszek jest inicjatywą równoległą do Światowego łańcucha modlitw w klasztorach, który rozpoczął się 8 grudnia z inicjatywy Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Siostry pragną wziąć udział również w tym „Łańcuchu” i będą, tak jak dotychczas, zwyczajnie modlić się i składać codzienną ofiarę w klasztornej klauzurze. Wierzą przy tym, że w Roku Życia Konsekrowanego Pan Bóg uczyni tę modlitwę szczególnie owocną.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.