Reklama

Ciche Boże Narodzenie

Szef Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” w dotkniętych epidemią eboli krajach Afryki Zachodniej.

Reklama

Idąc za apelami Papieża, Kościół śpieszy z pomocą mieszkańcom dotkniętych epidemią eboli krajów Afryki Zachodniej. Do dwóch z nich, które – obok Gwinei – najbardziej wskutek niej ucierpiały, udał się przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. Kard. Peter Turkson rozpoczął dziś wizytę w Sierra Leone, a pojutrze będzie w Liberii. Towarzyszy mu ks. Robert Vitillo, doradca Caritas Internationalis ds. służby zdrowia.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia jest ok. 18 tys. potwierdzonych lub domniemanych przypadków zarażenia ebolą, a zmarło już ponad 6,5 tys. osób. Kościół jest na pierwszej linii pomocy ofiarom epidemii. Wraz z Caritas angażują się zgromadzenia zakonne i inne organizacje katolickie. W stolicy Sierra Leone – kraju, gdzie dotarł dziś szef watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju – pracuje od 20 lat ks. Maurizio Boa CSI. Wraz z czterema innymi księżmi opiekuje się on niepełnosprawnymi i sierotami na peryferiach Freetown. Włoski misjonarz informuje, że chociaż według danych tamtejszego rządu liczba zachorowań maleje, ogłosił on kwarantannę dla całej ludności, zakazując zewnętrznych obchodów bożonarodzeniowych i noworocznych.

„Będzie to zatem ciche Boże Narodzenie: pójdzie się do kościoła i wróci do domu – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Boa. – Nie będzie się świętować na ulicach ani przygotowywać, jak w poprzednich latach, nocnych uroczystości z tańcami, śpiewami, modlitwami. Nic z tych rzeczy. A to oznacza, że istnieje jeszcze obawa przed zarażeniem. Tak rzeczywiście jest. Wycie syren mówi nam jeszcze o śmierci, o problemie nadal obecnym w Sierra Leone. Bo przecież osiągnęliśmy smutny prymat jako kraj w tym okresie najbardziej dotknięty ebolą. Jednak sytuacja jest już niewątpliwie lepsza. Zarażenia zostały ograniczone. Walkę z ebolą prowadzi się teraz «równymi siłami», jeśli tak można powiedzieć. Są dobrze przygotowani lekarze, ludzie nie tylko mający kwalifikacje, ale też gotowi do pracy w ośrodkach szpitalnych. Dziesięciu lekarzy ze Sierra Leone poniosło śmierć: to wielka ofiara. Są męczennikami i bohaterami, bo narazili życie dla dobra braci”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
8°C Środa
noc
wiecej »

Reklama