O konkretnych krokach, by wprowadzać pokój, rozmawiają w stolicy Republiki Czeskiej uczestnicy 37. Europejskiego Spotkania Młodych.
Już wczoraj wieczorem podczas modlitwy w jednej z hal Centrum Wystawowego Letňany w refleksję na ten temat wprowadził przeor Wspólnoty z Taizé, br. Alois. Wydarzenie to transmitowała Czeska Telewizja, a wzięli w nim udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich tego kraju z kard. Dominikiem Duką oraz goście z zagranicy w tym biskup radomski Henryk Tomasik.
Brat Alois przypomniał, że wielkimi budowniczymi pokoju byli liczni świadkowie wiary. Mówiąc o mniejszościowej sytuacji chrześcijan w Czechach, przeor Taizé stwierdził, że „są oni solą ziemi... będąc zwykłymi budowniczymi pokoju i angażując się na rzecz sprawiedliwości tam, gdzie żyją”. Zachęcił też młodych, by w kwietniu przyszłego roku wzięli udział w pielgrzymce do Moskwy, Mińska, Kijowa i Lwowa. O swoich reakcjach na tę propozycję mówi jedna z uczestniczek: „Pierwszy raz usłyszałam o tym. Pomyślę, ale sądzę, że jest to bardzo ważne, bo ten kontakt ze Wschodem nie jest dla nas prosty i byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy tego porozumienia szukali, bo tego porozumienia chociażby w aspektach religijnych trzeba szukać”.
Brat Alois zaznaczył, że jedną z propozycji dla młodych jest też wspólna półgodzinna modlitwa w milczeniu każdego niedzielnego wieczora o pokój na świecie. Chodzi o powierzenie Bogu ludzi cierpiących z powodu przemocy, ale także przyjęcie pokoju Chrystusa, aby być tam, gdzie jesteśmy ludźmi wprowadzającymi pokój i sprawiedliwość – powiedział przeor Taizé.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.