Szczególny urodzinowy dar

- Bądźcie wiernymi sługami nowej ewangelizacji, która szerzy w świecie Światło Chrystusa. Wraz z Nim głoście, że czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże - mówił nowym biskupom metropolita.

Uroczyście rozpoczęliśmy obchody 90-lecia diecezji katowickiej. W Trzech Króli otrzymaliśmy dwóch biskupów: Marka Szkudłę i Adama Wodarczyka, którzy od dziś razem z abp. Wiktorem Skworcem będą prowadzili Kościół Górnego Śląska do Boga. - Jesteście szczególnym, urodzinowym darem dla naszego Kościoła lokalnego i za ten dar jesteśmy papieżowi Franciszkowi ogromnie wdzięczni… - mówił im abp Skworc.

Metropolita katowicki w homilii biskupom wyznaczył filary, na których opierać będzie się ich posługa. Są one mocno związane z ich dotychczasowymi zadaniami.

- Ty, biskupie Marku: dziel nadal ze mną troskę o duchowieństwo tego Kościoła, o jego stałą formację - aby było ewangelicznym zaczynem i solą tej ziemi. Ty, biskupie Adamie: staraj się o to, aby światło Ewangelii - przez Ruch Światło-Życie - ożywiało nasze parafialne wspólnoty; aby Domowy Kościół - gałąź tego Ruchu - usilnie zabiegał, by wszystkie rodziny były miłością wielkie.

Metropolita katowicki przypomniał także, że zadaniem biskupów jest m.in. wizytacja parafii, której celem jest umocnienie wiernych w wierze.

- Wspólnie będziemy troszczyć się, aby każda parafia była wspólnotą wspólnot, jak tego chciał, za Soborem Watykańskim II, bliski wam obu i nam wszystkim, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Jego ideałem był Chrystus Sługa, bo Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono... (Mk 10,45). Bądźcie i wy sługami zdolnymi do umywania nóg, schylania się aż do ziemi, po której dziś chodzi człowiek… - prosił.

Abp Skworc w dniu rozpoczęcia świętowania 90-lecia diecezji zwrócił także uwagę, że ten czas przygotowuje cały Kościół katowicki na wielki jubileusz 100-lecia, „czas szczególnej łaski”. - Niech ta perspektywa mobilizuje nas wszystkich do modlitwy i działania, aby światło Chrystusa zajaśniało - w nas i przez nas - nowym blaskiem! - zachęcał obecnych w archikatedrze.

Całość homilii tutaj.

Szczególny urodzinowy dar   Joanna Juroszek /Foto Gość Chwilę przed przyjęciem święceń biskupi nominaci modlili się leżąc krzyżem, wierni w tym czasie odmawiali litanię do Wszystkich Świętych Głównym konsekratorem święceń biskupich ks. Marka Szkudły i ks. Adama Wodarczyka w katedrze Chrystusa Króla był abp Wiktor Skworc, a współkonsekratorami dwaj seniorzy: abp Damian Zimoń oraz bp Stefan Cichy, emerytowany biskup legnicki, pochodzący z archidiecezji katowickiej. W katedrze Chrystusa Króla obecni byli także inni biskupi, wśród nich abp Szczepan Wesoły, na co dzień pracujący wśród włoskiej Polonii i abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, oraz kapłani. Na Mszę przybyli także zwierzchnicy Kościołów innych wyznań.

Zawołaniem biskupim bp. Marka Szkudły są słowa: „W Tobie Panie zaufałem”, bp. Adama Wodarczyka - „Światło-Życie”.

Uroczystość Objawienia Pańskiego to także święto metropolity katowickiego, który dokładnie 17 lat temu z rąk św. Jana Pawła II w Rzymie przyjął sakrę biskupią.

Po Mszy św. , o godz. 15, spod katedry wyruszy Orszak Trzech Króli, a o godz. 18 w katowickim Spodku rozpocznie się „Betlejem Spodku”, czyli rodzinne kolędowanie z TGD, Anną Marią Jopek, Natalią Niemen, Kubą Badachem. W imprezie wezmą udział także abp Wiktor Skworc oraz nowo wyświęceni biskupi pomocniczy naszej archidiecezji. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony będzie na ŚDM 2016.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
17°C Środa
noc
13°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
13°C Środa
wieczór
wiecej »