Ikona Matki Bożej i krzyż, które podarował młodzieży nieżyjący już papież Jan Paweł II, były 16 stycznia podejmowane w mieście.
Te symbole Światowych Dni Młodzieży zostały odebrane przez mysłowicką młodzież przy pomniku Augusta kardynała Hlonda od młodzieży z Tychów. Od pomnika, symbole niesione przez młodych mysłowiczan z poszczególnych parafii, wyruszyły w procesji na Bończyk, do parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.
Procesja, w której uczestniczyli nie tylko młodzi parafianie z dekanatu mysłowickiego, ale też sporo ludzi starszych, zatrzymała się na krótkiej modlitwie obok aresztu śledczego, gdzie symbole ŚDM powitała służba więzienna i przedstawiciel osadzonych. Ten ostatni prosił uczestników o modlitwę za aresztantów, by po wyjściu z tego miejsca zawrócili na właściwą drogę życia.
Następnymi punktami, gdzie zatrzymała się procesja, był kościół pw. Najświetszego Serca Pana Jezusa w centrum miasta, Szpital Miejski nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 1. Wreszcie symbole ŚDM dotarły do miejsca przeznaczenia – do kościoła pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w na Bończyku. Tam odbyło się wieczorno-nocne czuwanie, wspólne kolędowanie przy żłobku, modlitwy a na zakończenie uroczysta Msza św. o północy.
Krzyż, który wędrował po archidiecezji katowickiej, został przekazany młodzieży w 1984 r. przez papieża Jana Pawła II. A wraz z nim takie słowa: „Ponieście go na cały świat, jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Krzyż został nazwany „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży" albo też krócej - „Krzyżem Młodych" i przyciąga do siebie ludzi z całego świata. Od 2003 roku razem z Krzyżem Młodych wędruje również Opiekunka Ludu Rzymskiego - ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.
Ideą peregrynacji jest ukazanie krzyża w szkołach, uniwersytetach, akademikach, szpitalach, zakładach karnych, w miejscach, w których na co dzień go nie spotykamy. To jest krzyż, który był na każdym z kontynentów i każdy może do niego podejść. Polakom został przekazany w zeszłym roku przez młodych Brazylijczyków.
Była to niepowtarzalna okazja, aby symbole Światowych Dni Młodzieży zobaczyć z bliska, podejść do nich, dotknąć ich. To też okazja, aby w naszej świadomości już zaistniał fakt, iż w 2016 r. to wielkie wydarzenie odbędzie się w Krakowie i każdy młody może wziąć w nim udział.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się po raz drugi w Polsce. Mysłowice włączają się w przygotowanie tego wielkiego wydarzenia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.