Reklama

Granice między dobrym i złym światem nie istnieją

Obradował Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Reklama

Podczas niedzielnego nabożeństwa bp Marian Niemiec, nawiązał do tekstów liturgicznych i wskazał na postać ucznia nazywanego niewiernym – Tomasza. Zauważył, że zwykle jego wątpiąca postawa jest postrzegana negatywnie. Tymczasem postać Tomasza uświadamia współczesnemu Kościołowi jakie są jego zadania.

Tomasz wątpił, gdyż nie widział spójności pomiędzy światem zewnętrznym, który nie znał wielkanocnej wieści, w którym każdy dla siebie i tylko dla siebie jest bliźnim, a przestrzenią, w której przebywali zaskoczeni zmartwychwstaniem lecz nadal bezradni uczniowie. Stąd, by uwierzyć w zmartwychwstanie musiał zobaczyć łączność pomiędzy dwoma rzeczywistościami i dotknąć, znaleźć odpowiedź na swoje wątpliwości.

Zmartwychwstały Chrystus, który stanął przed Tomaszem pokazał, że „granice między dobrym i złym światem nie istnieją. Jest jeden świat, który potrzebuje odkupienia i pojednania, jeden świat, w którym Chrystus postawił swój krzyż.” Stąd „może wątpiący nie są najgorszymi świadkami. Może wątpiący, ci z zewnątrz, ci nieraz atakujący i pytający zmuszają Kościół do działania i wypełniania powierzonej mu misji.”

Gośćmi Synodu byli Ewa Jóźwiak, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP oraz ks. Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP.

Następna 8. Sesja Synodu Kościoła odbędzie się w dniach 16 do 18 października 2015 roku we Wrocławiu.

Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w RP, jego uosobieniem i wyrazicielem wszystkich praw przysługujących Kościołowi. Jest powołany do uchwalania praw kościelnych. Do jego właściwości należy m.in. wybór Biskupa Kościoła, sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki w Kościele, stanie na straży praw, dobra i jedności Kościoła, wybór Konsystorza i Rady Synodalnej, która stanowi prezydium Synodu i reprezentuje go pomiędzy sesjami.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce skupia około 70 tys. wiernych. Służy w nim 161 duchownych w 133 parafiach. Dzieli się na 6 Diecezji, z których najliczniejszą jest Diecezja Cieszyńska – ok. 37 tys. wiernych.

Początki Kościoła sięgają XVI-wiecznej Reformacji. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte i oparte o nie Księgi Symboliczne.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama