Szwajcarscy biskupi apelują do swych rodaków, by nie ulegali pokusie eugeniki. 14 czerwca odbędzie się w tym kraju referendum nad poprawkami do konstytucji, które miałyby ograniczyć prawną ochronę nienarodzonego dziecka w celu wprowadzenia praktyk eugenicznych.
Aktualnie konstytucja deklaruje „maksymalną ochronę płodu” i traktuje go jako podmiot praw osobowych. Dopuszcza też utworzenie in vitro tylko tylu embrionów, ile natychmiast można wszczepić do organizmu kobiety.
Zwolennicy zmiany ustawy zasadniczej chcą znieść to ograniczenie, czyli zezwolić na tworzenie większej liczby embrionów do zamrożenia. Poprawki do konstytucji miałyby również umożliwić badania preimplantacyjne i eliminację embrionów, u których stwierdzono poważną chorobę genetyczną.
Na trzy tygodnie przed referendum szwajcarscy biskupi wydali oświadczenie, w którym wskazują na poważne problemy etyczne wynikające z proponowanych poprawek. Nie służą one bowiem walce z chorobą, ale umożliwiają eliminację chorej osoby. Przyznają też prawo decydowania o tym, kto zasługuje na życie, a kto nie. Biskupi zapewniają, że rozumieją obawy małżeństw będących nosicielami chorób genetycznych. Przypominają jednak, że nikt z nas nie ma prawa do rozwiązania tego problemu w taki sposób.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.