W Szwajcarii w poniedziałek rozpoczęło się internetowe głosowanie ws. nowego hymnu narodowego. Stary, będący w istocie modlitwą, uznano za przestarzały w otwartym społeczeństwie. W pierwszej rundzie, do 15 maja, można wybierać spośród sześciu nowych wersji.
Nowe wersje hymnu zamieszczono w internecie. W pierwszej rundzie wyłonione zostaną trzy spośród nich. Druga runda rozpocznie się 8 czerwca, a 12 września odbędzie się w Aarau, stolicy kantonu Argowia, transmitowany przez telewizję finał konkursu. Zwycięski tekst zostanie zaprezentowany rządowi (Radzie Federalnej) do zaakceptowania.
Głosy oddane przez internet będą stanowić 50 proc., a drugie 50 proc. mają stanowić głosy jury złożonego z muzyków, dziennikarzy, członków chórów i organizacji sportowych.
Głosujący będą musieli podać swój szwajcarski numer telefonu komórkowego, na który SMS-em otrzymają kod umożliwiający oddanie głosu przez internet. Kod ten dostać można tylko raz na dany numer komórkowy i wykorzystać też tylko raz do oddania głosu. Natomiast nie podano według agencji AFP żadnej informacji co do narodowości głosujących.
Konkurs na nowy hymn ogłoszono w styczniu zeszłego roku. Każda z zainteresowanych osób mogła zgłosić własną propozycję. Z otrzymanych 208 specjalne jury wybrało sześć, które przetłumaczono na wszystkie używane w Szwajcarii języki (niemiecki, francuski, włoski i retoromański).
Tekst obecnego hymnu, Psalmu Szwajcarów, powstał w 1841 roku; melodia jest o wiele starsza, wywodzi się z psalmu 17 (Diligam te Domine, fortitudo mea - "Będę Cię miłował Panie, moja mocy!"). Zawiera modlitewne odwołania do Boga, gór i słońca, sławi pobożność, alpejski krajobraz.
Od lat 70. narastały głosy sugerujące zmianę hymnu, ale pochodziły od pojedynczych osób lub małych grup.
"Głównym problemem jest tekst" - tłumaczył, ogłaszając konkurs, Lucas Niederberger ze Szwajcarskiego Stowarzyszenia na rzecz Użyteczności Publicznej (SGG). "Oficjalny hymn jest psalmem, modlitwą, a my mamy społeczeństwo otwarte, religijnie neutralne. Mamy ateistów, nie mamy jednego Boga, dlatego ten hymn jest problemem" - dodał.
Nowy hymn powinien odnosić się do wartości zawartych w konstytucji, takich jak demokracja czy solidarność. SGG sugeruje, że bazą dla nowego utworu może być preambuła konstytucji, mówiąca o dążeniu narodu szwajcarskiego "do wzmocnienia wolności i demokracji, niepodległości i pokoju, w solidarności i otwarciu na świat" oraz o "życiu wspólnie we wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu dla różnic".
W 2011 sąsiadka Szwajcarii, Austria, zmieniła słowa swojego hymnu z "Narodu wielkich synów" na "Naród wielkich synów i córek".
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.