- Grecja nie spłaci 5 czerwca należności wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jeśli w najbliższych dniach nie pojawi się perspektywa porozumienia z wierzycielami - oświadczył w środę rzecznik rządzącej Syrizy Nikos Filis.
"Jeśli do piątku lub poniedziałku, nie wiem, kiedy dokładnie, nie pojawi się perspektywa porozumienia, nie zapłacimy" - powiedział na antenie stacji Mega TV.
Do końca miesiąca MFW powinien otrzymać od Grecji łącznie ok. 1,55 mld euro w czterech transzach płatnych do 5, 12, 16 i 19 czerwca. Najbliższa rata wynosi 300 mln euro.
Grecki premier Aleksis Cipras w środę udaje się do Brukseli na zaproszenie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera - podał we wtorek późnym wieczorem rząd w Atenach.
Cipras ma wieczorem rozmawiać z szefem KE o zaproponowanej przez Ateny liście reform, od których greccy wierzyciele (MFW, UE i Europejski Bank Centralny) uzależniają odblokowanie pomocy finansowej dla zadłużonego kraju.
We wtorek Cipras powiedział, że jego rząd przesłał wierzycielom całościowy, realistyczny plan reform, nie podając szczegółów. Zdaniem pożyczkodawców osiągnięcie porozumienia wymaga jednak jeszcze dużo pracy - pisze agencja Reutera.
Brytyjski dziennik "Financial Times" podał w środę, powołując się na anonimowych polityków, że wierzyciele Aten uzgodnili plan reform greckiej gospodarki, który zostanie przedstawiony władzom Grecji w środę. Kredytodawcy liczą, że plan zostanie przyjęty do końca tygodnia, co uruchomiłoby kolejną ratę pomocy finansowej (7,2 mld euro).
Uzgodnienie programu po kilku miesiącach wewnętrznych sporów to punkt zwrotny w ciągnących się od miesięcy negocjacjach, w trakcie których narastały napięcia między MFW a KE dotyczące tego, w jaki sposób Grecja powinna zreformować gospodarkę i zrównoważyć swoje finanse - napisał "FT".
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.