Wśród przyczyn śmierci u dzieci poniżej 1. roku życia nowotwory są na drugim miejscu, po wypadkach i zatruciach - alarmują lekarze.
- Rocznie wśród najmłodszych stwierdza się od 110 do 145 przypadków nowotworów na milion przebadanych dzieci. Obecnie możemy wyleczyć prawie 80 proc. dzieci z rozpoznaniem nowotworu złośliwego, a w niektórych przypadkach szansa rośnie powyżej 90 proc. - mówi Walentyna Balwierz, wojewódzki konsultant w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej.
Kluczem w wyleczeniu choroby nowotworowej jest jak najszybsze jej wykrycie. W Polsce tylko u 10 proc. dzieci rozpoznaje się nowotwór w I lub II stopniu zaawansowania, podczas gdy w Europie Zachodniej jest to 25 proc.
- Najważniejsza jest czujność lekarzy podczas badań, wychwytywanie różnego typu objawów i kontrolne przeprowadzanie USG czy rezonansu magnetycznego. W przypadku szybkiego wykrycia nowotworu u dzieci istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wyleczenia, natomiast w przypadku IV stopnia zaawansowania choroby taka szansa spada poniżej 30 proc. - dodaje Danuta Perek, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
Dzięki współpracy z Fundacją Project HOPE wiedza na temat nowotworów u pracowników podstawowej opieki medycznej rośnie, co wpływa na zwiększenie wykrywalności choroby w początkowym stadium.
- Prowadzimy bezpłatne szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Do tej pory udało się przeszkolić 1262 pracowników podstawowej opieki medycznej na terenie 5 województw oraz wydać podręcznik dla lekarzy pierwszego kontaktu z informacjami o nowotworach wrodzonych i tych występujących u dzieci - opowiada Dorota Kuchna, dyrektor Project HOPE Polska.
Fundacja Project HOPE (ang. Health Opportunities for People Everywhere) istnieje od 1958 roku, a w Polsce działa od roku 1997. Stowarzyszenie kieruje się zasadą "pomagaj ludziom tak, aby sami potrafili sobie później pomóc". W ciągu 40 lat Project HOPE zorganizowała kursy szkolenia medycznego dla ponad 6500 pracowników opieki zdrowotnej na całym świecie.
- Od ponad 40 lat pracuję w Instytucie Onkologii, na początku pracowałam w umieralni, mogliśmy jedynie uratować jednostki. Nowotwory u dzieci rozwijają się błyskawicznie, znacznie szybciej niż u dorosłych. Na szczęście teraz możemy wyleczyć ponad 80 proc. przypadków, wierzę, że ten procent będzie rósł - podsumowuje Danuta Perek.
Spotkanie na temat wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci odbyło się 26 czerwca w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.