Kryzysy w życiu zakonnym były głównym tematem 119. zebrania plenarnego
Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.
Spotkania z biskupami
Obecnie potrzeba kobiet i mężczyzn, którzy żyją głębokim duchem braterstwa i zdolni są i chcą towarzyszyć osobom, które przeżywają braki materialne i duchowe – mówił do przełożonych zakonnych abp Józef Kowalczyk. W kazaniu, które w dużej mierze poświęcił problematyce ubóstwa i pokoju przypomniał, za Benedyktem XVI, iż aby zaprowadzić pokój trzeba zacząć od przywrócenia nadziei ubogim.
Nawiązując do ślubu ubóstwa, który złożyły zakonnice powiedział, że właśnie profesja ewangelicznego ubóstwa połączona z konkretną działalnością szerzącą solidarność i miłosierdzie jest odpowiedzią na materialistyczną żądzę posiadania.
- Chciejcie wziąć sobie do serca ten gorący apel papieża Benedykta XVI, by razem z powierzonymi wam siostrami, modlitwą, ofiarą i pracą wspomagać Kościół i jego Namiestnika – wzywał nuncjusz apostolski w Polsce.
Gościem przełożonych zakonnych był także przewodniczący Komisji Mieszanej Episkopatu: Biskupi – Wyżsi Przełożeni bp Wacław Depo. Jego zdaniem, szkoły katolickie i działalność charytatywna prowadzona przez zakony główne obszary, gdzie wiele zależy od dobrej współpracy biskupów z przełożonymi zakonnymi.
- Od pojedynczej dobrej woli konkretnego biskupa czy przełożonego zakonnego zależy bardzo wiele m.in. owocność współpracy między diecezją a zakonami – uważa bp Depo. Szkolnictwo katolickie i działalność charytatywna to obszary apostolstwa, gdzie – jak się wyraził – „przecinają się” zarówno odpowiedzialność biskupa jak i przełożonych zakonnych. Na terenie danej diecezji to biskup odpowiada za szkolnictwo katolickie, ale również przełożeni zakonni są odpowiedzialni za prowadzone przez ich zakony: szkoły i przedszkola katolickie.
Komisja Mieszana, złożona z biskupów, jak i przełożonych zakonnych to gremium, które prowadzi konsultacje i badania, wspólnie wypracowuje propozycje rozwiązań do zastosowania w poszczególnych diecezjach i zakonach uwzględniające zarówno specyfikę diecezji i zakonów.
Przewodniczącym Komisji Mieszanej Biskupi – Wyżsi Przełożeni jest biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo, a wiceprzewodniczącą s. Danuta Wróbel. Ponadto w skład komisji wchodzi trzech biskupów: Zdzisław Fortuniak, Kazimierz Gurda i Paweł Socha oraz pięciu konsultorów – przedstawicieli poszczególnych form życia konsekrowanego.
Tradycyjnie też, z przełożonymi zakonnymi spotkał się sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik, który przedstawił im aktualne relacje Kościoła z państwem.
Nowe zgromadzenia
Po zebraniu plenarnym Konferencji odbyło się II spotkanie przedstawicielek wspólnot zakonnych przybyłych do Polski z różnych krajów Europy i z innych kontynentów, które pracują w polskim Kościele, ale nie spełniają jeszcze kryteriów, aby być pełnoprawnymi członkami Konferencji Wyższych Przełożonych. Według rzeczniczki Konferencji m. Jolanty Olech, w ciągu ostatnich 25 lat do Polski przybyło ok. 50-60 zgromadzeń zakonnych z zagranicy, głównie z Europy, ale też z Ameryki Łacińskiej i Azji. Konferencja Wyższych Przełożonych ma także kontakt z trzema nowymi zgromadzeniami powstałymi w Polsce w tym czasie.
- Rozmawiałyśmy z nimi o aktualnej sytuacji życia zakonnego w Polsce, zarówno w kontekście historycznym, sytuacji powołaniowej, spraw administracyjnych i prawnych, w tym także o relacjach między Kościołem a państwem. Padło też pytanie, czy chciałyby współpracy z Konferencją, czego od nas oczekują i na jakich zasadach? – relacjonowała m. Jolanta Olech.
Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych skupia ok. 150 członkiń, którymi są przełożone generalne i prowincjalne, reprezentujące 100 zgromadzeń zakonnych obecnych w Polsce.