Rodzicom nie wolno publikować zdjęć dziecka

Portugalski sąd zakazał rodzicom 12-latki umieszczania w internecie jej zdjęć. Tym samym podtrzymany został werdykt sądu pierwszej instancji. Uznał on, że nieletni, których zdjęcia publikowane są w sieci, są potencjalnym celem przestępców seksualnych.

W uzasadnieniu wyroku sąd apelacyjny w Evorze stwierdził, że każdy człowiek, bez względu na wiek, ma prawo do zachowania swojej prywatności i dysponuje prawem do własnego wizerunku.

"Dziecko nie jest przedmiotem, który należy do rodzica, i ma prawo pozostać anonimowe w miejscach takich, jak internet. To właśnie obowiązkiem rodzica jest ochrona wizerunku swego dziecka" - powiedział sędzia, uzasadniając orzeczenie.

Sąd apelacyjny podtrzymał wcześniejszy werdykt sądu w podlizbońskim Setubalu, gdzie rodzicom 12-latki zakazano publikowania na portalach społecznościowych zdjęć córki. Orzeczenie, od którego matka nastolatki odwołała się do sądu drugiej instancji, ma związek z procesem rozwodowym rodziców dziewczynki.

W uzasadnieniu werdyktu sędzia wyjaśnił, że publikowanie wszelkich zdjęć prezentujących córkę podnosi ryzyko ataku ze strony przestępców seksualnych.

"Rosnąca w ostatnich latach popularność i zasięg portali społecznościowych sprawia, że są one miejscem, za którego pośrednictwem przestępcy seksualni szukają potencjalnych ofiar" - wyjaśnił sędzia z Evory.

Z decyzją wymiaru sprawiedliwości zgadza się przewodnicząca Portugalskiego Stowarzyszenia Zaginionych Dzieci (APCD) Patricia Cipriano. Jej zdaniem orzeczenia sądów w Setubalu i Evorze mogą być przełomowe dla ochrony dzieci w Portugalii.

Cipriano przewiduje, że w przyszłości na tym wyroku mogą wzorować się sądy orzekające w podobnych sprawach, których z uwagi na rosnącą powszechność portali społecznościowych najpewniej będzie przybywać.

Szefowa APCD przyznała, że w Portugalii sukcesywnie rośnie liczba dzieci, których zaginięcie miało związek z korzystaniem przez nie lub ich rodziców z internetu.

"W dalszym ciągu wielu rodziców beztrosko umieszcza w sieci zdjęcia swoich pociech, twierdząc, że dostępne są one jedynie dla wąskiego grona przyjaciół. Tymczasem zapominają, że przestępcy seksualni najczęściej wywodzą się właśnie z kręgu tak zwanych znajomych" - dodała Cipriano.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
17°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
23°C Poniedziałek
dzień
25°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »