USA: Kosztowna wizyta prezydenta?

W licznych środowiskach katolickich USA nie ustaje krytyka pod adresem katolickiego uniwersytetu Notre Dame. Jej powodem stała się zapowiedź wizyty prezydenta kraju na uczelni. Barack Obama został zaproszony przez jej rektora, ks. Johna Jenkinsa CSC, jako gość honorowy na uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom.

Ceremonia odbędzie się 17 maja. Tego dnia prezydent ma również otrzymać doktorat honoris causa uniwersytetu. Jedną z form protestu przeciwko obecności prezydenta Obamy na katolickim uniwersytecie jest apel do ofiarodawców i absolwentów wspomagających budżet uczelni o wstrzymanie donacji. W celu rozpropagowania pomysłu została założona specjalna witryna internetowa. Organizatorzy witryny przyznają, że odpowiedź, z jaką się spotkali, przekroczyła ich najśmielsze oczekiwania. Jak dotąd ofiarodawcy zadeklarowali wstrzymanie donacji w wysokości 8,2 mln dolarów. Wielkim echem odbiła się także odmowa przyjęcia najbardziej prestiżowej nagrody uczelni przez Mary Ann Glendon, byłą ambasador Stanów Zjednoczonych w Watykanie. Prof. Glendon, wieloletnia konsultantka amerykańskiego episkopatu, miała otrzymać medal w dniu wizyty prezydenta Obamy na uniwersytecie. W liście odmawiającym przyjęcia nagrody skierowanym do rektora uczelni stwierdziła ona, że jego decyzja sprzeciwia się prośbie episkopatu z 2004 r. Biskupi wezwali wówczas instytucje katolickie do nieprzyznawania nagród tym, których czyny sprzeciwiają się zasadom moralnym Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  21°C Wtorek
  noc
  17°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »