Bp Muskus apeluje do księży o fundowanie pakietów na ŚDM

O solidarność z ubogą młodzieżą i o to, by każdy z księży ufundował choćby jednej osobie pakiet pielgrzyma na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016, zaapelował do duchownych koordynator przygotowań do tego wydarzenia bp Damian Muskus.

W niedzielę ruszył system rejestracji na ŚDM 2016. Pielgrzymi i wolontariusze będą uczestniczyć w kosztach organizacji Dni, wybierając odpowiedni dla siebie rodzaj pakietu pielgrzyma. Zostały one zróżnicowane ze względu na długość pobytu; najdroższy wariant ma wartość 690 zł, najtańszy 150 zł.

Wstęp na wydarzenia ŚDM 2016 będzie otwarty. Podczas wtorkowej Mszy św. w Myślenicach z udziałem wolontariuszy i lokalnego Parafialnego Komitetu Organizacyjnego biskup Muskus przekonywał, dlaczego warto zadeklarować udział i wydać pieniądze na pakiet. W środę jego apel rozpowszechnili przedstawiciele komitetu organizacyjnego Dni.Biskup podkreśla, że zaproponowane pakiety pielgrzyma są "efektem kompromisu między świadomością, jakie są możliwości młodych ludzi, a potrzebami organizacyjnymi i wydatkami, które trzeba ponieść".

"Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele w Polsce jest biedy, bezrobocia, zaniedbania. Tym bardziej potrzeba nam wszystkim wrażliwości i solidarności z uboższą młodzieżą, by nie doświadczyła ona wykluczenia z dzieła Światowych Dni Młodzieży" - mówił bp Muskus. Dodał, że ci, którzy wybiorą udział w całym tygodniu ŚDM, mogą liczyć na 10 proc. rabatu.

Do kapłanów w całej Polsce biskup zaapelował o wsparcie najuboższych. "Drodzy duszpasterze! W waszych wspólnotach parafialnych są młodzi ludzie, którzy pragną przyjechać do Krakowa, ale nie pozwala im na to trudna sytuacja materialna. Okażcie im serce i - w geście miłosierdzia - ofiarujcie konkretnemu młodemu człowiekowi pakiet pielgrzyma" - wzywał biskup.

"Jeśli każdy z was, drodzy księża, zapewni udział w ŚDM choćby jednej osobie, stworzymy wspólnotę tysięcy młodych, którym damy szansę na udział w spotkaniu mogącym odmienić ich życie" - dodał.

Biskup mówił młodym ludziom, że warto by skorzystali z systemu rejestracyjnego, bo dzięki temu mogą być współtwórcami wielkiej i niepowtarzalnej wspólnoty oraz nie muszą martwić się o dojazd, nocleg czy posiłki. Przekonywał, że to wyraz odpowiedzialności gospodarza za to wydarzenie.

"Jeśli więc oczekujemy, że nasi goście wcześniej złożą swoją deklarację uczestnictwa w spotkaniu, które organizujemy, to tym bardziej powinniśmy uczynić to my, potwierdzając tym samym naszą gotowość spotkania z nimi" - dodał.

Wyjaśnił, że dzięki tym, którzy wykupią pakiety pielgrzyma, młodzi z uboższych krajów otrzymają wsparcie z tzw. funduszu solidarnościowego i będą mogli przyjechać do Krakowa. Na fundusz ten wpłynie 10 euro z każdego pakietu.

Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. (PAP)

wos/ mab/

«« | « | 1 | » | »»
 • Odp
  29.07.2015 12:36
  Ważne jest, żeby pomóc ubogim młodym ludziom w uczestnictwie. Ja jednak myślę, że ważniejsze jest zapewnienie religijnego charakteru tego wydarzenia. W Rio był to w dużej mierze festyn, który z Dniami Młodzieży, jak za Jana Pawła 2. miał niewiele wspólnego. Ci wszyscy księża popisujący się głosem, tańcujący biskupi to może dobre jako jakiś margines, ale nie jako treść.

  W swoim czasie o. Góra miał parę dobrych propozycji.
 • KJ
  29.07.2015 13:57
  Wolałbym zafundować ludziom udział w pielgrzymce lub w prawdziwych wakacyjnych rekolekcjach, niż wyjazd na ŚDM.
 • www.TwojaParafia.pl
  29.07.2015 19:07
  Dobrze, że pomysleli o biedniejszych. Na pewno znajdą się tacy co chcieliby tam być, ale ich po prostu na to nie stać. Więc takim się należy.

  Zapraszam na www.TwojaParafia.pl
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  wiecej »