W czerwcu mija 30 rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Stała się ona inspiracją do zmian polityczno-społecznych w Europie Środkowo- Wschodniej. Dlatego tegoroczne obchody Dnia Dziękczynienia 7 czerwca będą przebiegały pod hasłem "Dziękujemy za wolność".
Dzień Dziękczynienia, w tym roku przypadający 7. czerwca, jest szczególną okazją do powiedzenia „dziękuję” Opatrzności Bożej za działanie w naszej historii. - Nie byłoby papieża z Polski i wolnościowego zrywu bez prymasa tysiąclecia. Nie byłoby roku 1989 bez solidarności i bez Kościoła. Nie byłoby ani upadku komunizmu, ani zmiany mapy Europy, ani wolności bez Jana Pawła II i jego charyzmatycznej roli, jaką odegrał we współczesnym świecie. Dziękując chcemy wniknąć w treść tej pierwszej pielgrzymki, od której wszystko się zaczęło – mówi ks. abp Kazimierz Nycz. Papież otworzył nową kartę w historii Europy i świata, otworzył Polaków na wolność i sprawił, że dziesięć lat później wolność otworzyła Polskę na świat. Dlatego warto przypomnieć zmiany, które dokonały się w Polsce za przyczyną Ojca Świętego.
Hasło kampanii społecznej przygotowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II brzmi "Papież wolności" - myśli, słowa i czynu.
Obchody Dnia Dziękczynienia rozpoczną się wymarszem pielgrzymki rodzinnej z placu Piłsudskiego na Pola Wilanowskie o godz. 8:00 rano. W samo południe biskupi z całej Polski koncelebrować będą mszę świętą, której przewodniczyć ma arcybiskup Józef Michalik, a homilię wygłosi Stanisław kardynał Dziwisz. Podczas Mszy św. odnowiony zostanie akt dziękczynienia Bogu za wolną Polskę.
Przygotowano wiele atrakcji - miasteczko zabaw i rekreacji dla dzieci i młodzieży i koncerty artystów. Wystąpią Arka Noego, Perfect, Armia, Grzegorz Turnau i Eleni. Punktualnie o godz. 15:00 do nieba wypuszczone zostaną baloniki wdzięczności, będące osobistym podziękowaniem uczestników uroczystości.
Obchody zakończą się modlitwą o 21.37. O Dniu Dziękczynienia przypominać nam będą niebieskie opaski, noszone na ręku. Staną się swoistym przypomnieniem, że słowo „dziękuję” jest zawsze na miejscu.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.