Od godz. 10 w środę ponownie obowiązuje ograniczenie w dostawach prądu - wynika z komunikatu PSE. Blok w Bełchatowie, największy w polskim systemie energetycznym, ma ruszyć o północy; według szefa MG doszło też do "bardzo poważnej awarii" dużego bloku u naszego południowego sąsiada.
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński na środowej konferencji prasowej mówił, że ograniczenia w dostawach prądu są spowodowane "bardzo poważną awarią" dużego bloku energetycznego u naszego południowego sąsiada. Nie poinformował jednak, o jaki kraj chodzi. We wtorek wskazywał na dobrą współpracę z zagranicznymi operatorami sieci energetycznych m.in. z Czech i Słowacji.
Szef PSE Henryk Majchrzak mówił we wtorek, że ograniczenia w dostawach (wprowadzone przez PSE od poniedziałku od godz. 10) mogą zniknąć już w środę. Pod warunkiem, że we wtorek wieczorem uda się uruchomić największy blok w polskim systemie (o mocy 850 MW) w Bełchatowie.
Rzeczniczka PGE GiEK Iwona Paziak poinformowała w środę rano PAP, że tego bloku jednak nie udało się dotąd uruchomić. Szczegóły spółka ma podać w późniejszym komunikacie. Z zamieszczonej na stronie firmy informacji tzw. REMIT na temat planowanych i nieplanowanych ubytków mocy jednostek wytwórczych PGE wynika, że o północy ze środy na czwartek blok ten uzyska moc 858 MW.
"Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. ogłasza dla obszaru całego kraju od godziny 10.00 dnia 12.08.2015 do godziny 17.00 dnia 12.08.2015 stopień zasilania 16 oraz od godziny 17.00 dnia 12.08.2015 do godziny 22.00 dnia 12.08.2015 stopień zasilania 11 i przewiduje od godziny 22.00 dnia 12.08.2015 do godziny 10.00 dnia 13.08.2015 stopień zasilania 11" - napisano w porannym komunikacie PSE.
"Sytuacja czasami zaskakuje, ale musimy być gotowi na tego typu też przykre niespodzianki. Szesnasty stopień zasilania nie jest już tak groźny jak dwudziesty. Chcę jeszcze raz podziękować i prosić o dalsze ograniczanie zużycia tej energii, którą możemy wykorzystać w godzinach nocnych" - komentował Piechociński.
We wtorek rząd przyjął rozporządzenie stanowiące, iż od 11 sierpnia br. do końca miesiąca wprowadzone będą ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców o mocy umownej powyżej 300 kW (fabryki, huty, duże energochłonne zakłady przemysłowe). Przewiduje ono, że ograniczenia nie obejmą odbiorców indywidualnych - szpitali, obiektów wojskowych, lotnisk i tym podobnych instytucji.
Przyczyną ograniczeń są wysokie temperatury powietrza i niskie stany wód w zbiornikach wodnych. Obniżony poziom wody uniemożliwia skuteczne chłodzenie bloków energetycznych.
Premier Ewa Kopacz, która we wtorek odwiedziła elektrownię w Kozienicach, powtórzyła zapewnienie, że ograniczenia w dostawach nie dotkną gospodarstw domowych ani szpitali.
Ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej wprowadza rząd na określony czas na terytorium Polski lub jego części między innymi w przypadku przewidywania wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju polegającego na długookresowym braku równowagi na rynku paliwowo-energetycznym. Odbywa się to przez ograniczenie poboru mocy określone w stopniach zasilania od 11 do 20.
Jedenasty stopień zasilania oznacza, że odbiorca może pobierać moc do wysokości mocy umownej, czyli do poziomu mocy zakontraktowanej w umowie z dystrybutorem, co w praktyce równa się brakowi ograniczeń. Dwudziesty stopień oznacza, że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum przy zachowaniu bezpieczeństwa ludzi oraz zapobiegnięciu uszkodzeniu lub zniszczeniu obiektów technologicznych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.