25 sierpnia przypada 110. rocznica urodzin Heleny Kowalskiej – św. siostry Faustyny, a także 20. rocznica uznania jej za duchową współzałożycielkę Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
Helena Kowalska urodziła się we wsi Głogowiec (dziś województwo łódzkie) w piątek 25 sierpnia 1905 roku. Dwa dni później została ochrzczona w kościele parafialnym w Świnicach Warckich. W akcie chrztu świętego zapisano, że przyszła na świat o godzinie ósmej rano. Dokładnie 110 lat później w tym miejscu sprawowano Eucharystię, którą poprzedziło całonocne czuwanie.
Helena przyszła na świat jako trzecie z dziesięciorga dzieci Marianny i Stanisława Kowalskich. Jak przypominają współsiostry Apostołki Miłosierdzia, jej mama wspominała, że Helena uświęciła jej łono, bo wcześniejsze porody o mało nie przypłaciła życiem, a kolejne dzieci rodziły się już bez problemów. Marianna Kowalska o Helenie mówiła: „Błogosławione dziecko, najukochańsza córka”.
Dzisiaj dom, w którym urodziła się Apostołka Bożego Miłosierdzia, należy do sanktuarium jej chrztu i narodzin, którym opiekują się siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z klasztoru w Świnicach Warckich, gdzie 23 sierpnia poświęcono nową część sanktuarium. Do miejsca jej narodzin przybywają pielgrzymi z całego świata.
25 sierpnia br. przypada także 20. rocznica uznania św. siostry Faustyny za duchową współzałożycielkę Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Stosownego aktu dokonała ówczesna przełożona generalna w 90. rocznicę urodzin Apostołki Miłosierdzia.
„Święta Siostro Faustyno (…) jesteś nie tylko odnowicielką duchowości i charyzmatu naszego Zgromadzenia, ale i jego duchową współzałożycielką. To, co uczynił w Twoim życiu Bóg, dopełniając dzieła zapoczątkowanego u m. Teresy Potockiej i u m. Teresy Rondeau, i co pozwolił nam odczytać, my z radością uznajemy, dziękując Miłosierdziu Bożemu za wielkie rzeczy, jakie dokonały się w Tobie i przez Ciebie w naszym Zgromadzeniu” – mówiła 20 lat temu m. Paulina Słomka przy grobie św. siostry Faustyny.
Helena Kowalska 1 sierpnia 1925 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej. W tym zgromadzeniu przeżyła 13 lat, przebywając w wielu domach, najdłużej w Krakowie, Warszawie, Płocku i Wilnie. Zasadniczym zadaniem siostry Faustyny było przekazanie Kościołowi i światu orędzia Miłosierdzia. Zmarła 5 października 1938 roku w klasztorze w Krakowie-Łagiewnikach, mając zaledwie 33 lata. 18 kwietnia 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł ją do chwały ołtarzy, a 30 kwietnia 2000 r. zaliczył do grona świętych Kościoła.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.