G8 wzywa talibów na wybory

Ministrowie spraw zagranicznych państw G8 poparli w sobotę inicjatywę prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja, który wezwał talibów, aby wzięli udział w wyborach prezydenckich oraz do władz prowincji. Wybory zaplanowano na 20 sierpnia.

"Ten apel powinien mieć silne wsparcie" - oznajmił szef MSZ Włoch Franco Frattini na zakończenie trzydniowych obrad szefów dyplomacji Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, USA, Kanady, Japonii i Rosji w Trieście. W sobotę rozmowy koncentrowały się na Afganistanie.

Tego samego dnia Karzaj wezwał "wszystkich Afgańczyków", w tym "braci talibów", by wzięli udział w wyborach 20 sierpnia, a nie próbowali im przeszkodzić poprzez akty przemocy. Talibowie, którzy w ostatnich miesiącach nasilili ataki, wzywają do zbojkotowania elekcji.

Frattini podkreślił w sobotę rolę pojednania narodowego w Afganistanie. Dodał, że istnieje zgodne przekonanie o wielkim zróżnicowaniu talibów i o tym, że należy oddzielić grupy powiązane z Al-Kaidą od tych, które mogą być "sprowadzone ku legalności".

Jego zdaniem, kluczem do sukcesu jest prowadzenie "polityki globalnej i regionalnej" w tym obszarze świata. Kwestia bezpieczeństwa - mówił Frattini - jest tylko narzędziem do ustabilizowania regionu i nie można się ograniczać tylko do niej.

Uczestnicy spotkania w Trieście zaapelowali do Afganistanu i Pakistanu, by skoordynowały działania swoich posterunków granicznych i wymieniały między sobą informacje. "Jeśli informacje krążą, terroryści i przemytnicy narkotyków mogliby być zidentyfikowani" - tłumaczył szef włoskiej dyplomacji. Przypomniał, że 90 procent opium na światowych rynkach pochodzi z Afganistanu.

Dodał, że wielkim wyzwaniem dla Afganistanu pozostaje powrót setek tysięcy uchodźców.

W ocenie koordynatora unijnej dyplomacji Javiera Solany sobotnie spotkanie G8 w sprawie Afganistanu "wpisuje się w dynamikę stworzoną przez nową politykę (prezydenta USA) Baracka Obamy w sprawie Afganistanu i Pakistanu". Jednak - jak zaznacza agencja AFP - "wielkim nieobecnym" był podczas spotkania sąsiad obu tych krajów - Iran. Odrzucił on zaproszenie do Triestu wystosowane przez Włochy.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
31°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
26°C Czwartek
dzień
wiecej »