Abp Henryk Hoser o mediach, mądrości odbiorców i internetowej ewangelizacji.
Z okazji przypadającego 20 września 49. Światowego Dnia Środków Społecznego przekazu, biskup warszawsko-praski wystosował do swoich diecezjan list. Abp Hoser przypomina w nim, że Kościół od samego początku był medialny: głosi i przekazuje światu Dobrą Nowinę o zbawieniu wszystkimi dostępnymi środkami. "Wynalezienie druku, radia, telewizji i wreszcie internetu spotęgowało oddziaływanie środków przekazu aż do sytuacji obecnej, kiedy to one kształtują ludzką świadomość, decydują o wyborach życiowych i politycznych, stając się dominującą władzą" - pisze arcybiskup. Dodaje przy tym: "Media są bronią obosieczną: są dobre i złe, jedne budują, inne rujnują, jedne kształtują, inne deformują. Stawiają odbiorcę przed nie zawsze łatwym wyborem rozpoznania wartości i intencji środków przekazu i stających za nimi nadawców. Od odbiorcy wymagają mądrości, inteligencji i dobrego rozeznania".
Przywołuje również słowa św. Jana Pawła II z ostatniego orędzia, na 2005 r., w którym papież uzmysławia, że nowoczesne technologie używane w nieodpowiedni sposób mogą rodzić nieporozumienia, uprzedzenie, konflikty, przemoc i agresję. Warszawsko-praski hierarcha zwraca uwagę na aktualność tego ostrzeżenia w kontekście obecnej sytuacji międzynarodowej.
Powołując się na papieża Franciszka, który w tegorocznym orędziu proponuje refleksję nad rodziną jako miejscem spotkania, abp Hoser podkreśla, że rodzina jest szkołą i modelem przekazu i porozumienia, „jest to wzór wszelkiego przekazu” - zaznacza.
Arcybiskup przypomina, że diecezja warszawsko-praska od początku swego istnienia posługiwała się własnymi mediami. Najstarszym z nich było Radio Miedzeszyn, powstałe w 1990 r., które teraz rozrosło się, poszerzyło zasięg i nadaje jako Radio Warszawa 106,2 FM. Diecezja wydaje też tygodnik "Idziemy", a 20 września startuje z własną, internetową telewizją "Salve".
"Dobre media to takie, które są tworzone zarówno przez dziennikarzy, jak i czytelników, słuchaczy i widzów. Odbiorcy są nie tylko tymi, którzy korzystają z mediów, ale także tymi, którzy je współtworzą" - podkreśla arcybiskup. Na zakończenie swego listu do diecezjan cytuje słowa św. Jana Pawła II z 24 stycznia 2005 r., (święto św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy): „Będę się modlił, aby pracownicy mediów wnosili swój wkład w burzenie murów nienawiści dzielących nasz świat; murów, które oddalają od siebie ludy i narody, pogłębiając niezrozumienie i nieufność. Niech wykorzystują dostępne sobie środki do umacniania więzów przyjaźni i miłości, które wyraźnie świadczą o narodzinach Królestwa Bożego tu, na ziemi”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.