"Benedykt XVI, tak jak jego poprzednicy, jest znakiem sprzeciwu" - mówił abp Henryk Hoser podczas Mszy św. 29 czerwca w Warszawie.
Eucharystia z udziałem ponad 40 biskupów i kilkudziesięciu kapłanów sprawowana była z okazji uroczystości św. Piotra i Pawła, która jest dniem szczególnej łączności z papieżem. Mszy św. w bazylice św. Krzyża przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. Obecny był także Prymas Polski kard. Józef Glemp. "Miniony rok przyniósł wzrost ataków, krytyki i uwłaczających opinii o Benedykcie XVI" - ubolewał w homilii biskup warszawsko-praski. - "Krytykowano go za to, że powiedział za dużo lub za mało, że nie przepraszał lub przepraszał za często" - wyliczał hierarcha. Zwrócił uwagę, że papież "nie stosuje się do dyktatu opinii publicznej, stale mówi rzeczy niewygodne, nie idzie z postępem, nie dostrzega «postępu» obyczajowego", za to stale głosi prawdy ponadczasowe pochodzące od Tego, Który go powołał.
Abp Hoser przypomniał, że Jezus z Nazaretu był znakiem, któremu się sprzeciwiano i tak samo Kościół i jego pasterze muszą być znakiem sprzeciwu. Takim znakiem jest Benedykt XVI, podobnie jak jego poprzednicy na Stolicy Piotrowej. - "Nie nad papieżem trzeba lamentować, lecz «płaczcie nad sobą i nad waszymi dziećmi»" - mówił hierarcha.
Na koniec wskazał jak katolicy powinni wspierać Benedykta XVI w jego posłudze. - Przede wszystkim winniśmy mu codzienna modlitwę, winniśmy słuchać jego głosu i iść za nim, bo kto go słucha, ten słucha Jezusa Chrystusa - zakończył.
O obchodach Dnia Papieskiego Benedykta XVI zadecydowali polscy biskupi we wrześniu 2005 r. Z tej okazji w kościołach w całym kraju odprawiane są Msze św. dziękczynne za Ojca Świętego i w intencji jego dalszej posługi.
Przypadająca 29 czerwca uroczystość świętych Piotra i Pawła tradycyjnie w Kościele powszechnym jest dniem szczególnej łączności z Następcą św. Piotra i Stolicą Apostolską. Na całym świecie zbierane są wówczas datki na działalność charytatywną papieża, zwane świętopietrzem. W Polsce świętopietrze zbierają księża proboszczowie w parafiach, przekazują je do kurii diecezjalnych, a biskupi do nuncjatury apostolskiej, skąd pieniądze wysyłane są do Watykanu.
Można też wspierać działalność charytatywną Stolicy Apostolskiej wpłacając w dowolnym terminie pieniądze na poczcie na rachunek bieżący Stolicy Apostolskiej, bądź dokonać przelewu na jej konto w UniCredit Banca. Ich numery są dostępne na stronie www.vatican.va. Nowością jest możliwość przelewu z karty kredytowej w internecie, pod tym samym adresem www.vatican.va. W każdej chwili można też wysłać datek w postaci czeku, wystawionego na: "Jego Świątobliwość Papież Benedykt XVI, 00120 Citta del Vaticano".
Świętopietrze wprowadzili po raz pierwszy u siebie w VIII w. nawróceni Anglicy pod nazwą "Denarius Sancti Petri".
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.