Skala migracji nas trochę przerasta, ale...

Rozmiary migracji trochę nas przerastają, ale odpowiedź Kościoła jest jedna: chcemy uchodźcom pomagać w duchu solidarności, zaufania i odpowiedzialności - powiedział w środę przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko.

Temat uchodźców poruszyli biskupi na zakończonym w środę zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady biskup Zadarko podkreślał, że w Polsce sprawa uchodźców jest bardzo silnie przeżywana. "Ten ładunek emocjonalnego przeżywania nie jest proporcjonalny do tej liczby uchodźców, która jest proponowana Polsce" - powiedział.

"Odpowiedzią Kościoła na zjawisko uchodźców są słowa Jezusa: +Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie+. To jest najważniejsze uzasadnienie, dlaczego Kościół jest otwarty na uchodźców, kimkolwiek oni są, jakiejkolwiek są religii oraz jakiego są pochodzenia" - powiedział bp Zadarko.

Dodał, że mamy teraz do czynienia z gigantycznym rozmiarem migracji, podobnym do tych z czasów I czy II wojny światowej. "Te rozmiary trochę nas przerastają. Ale odpowiedź jest jedna, że chcemy uchodźcom pomagać w duchu solidarności, zaufania i w duchu odpowiedzialności. To oznacza, że chcemy się włączyć w cały nurt europejski pomocy uchodźcom" - podkreślił bp Zadarko.

Podczas obrad biskupi wskazywali na konieczność wystosowania apelu do światowych przywódców, by działali na rzecz pokoju i sprawiedliwości.

Drugim tematem obrad KEP była młodzież i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Biskup pomocniczy krakowski i jednocześnie koordynator Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie Damian Muskus mówił, że w tym kontekście przygotowywane są dwie inicjatywy: rekolekcje dla miasta i całego świata, głoszone od teraz, raz w miesiącu, aż do zakończenia Roku Miłosierdzia (w listopadzie 2016 r.) oraz przygotowanie tzw. młodych misjonarzy miłosierdzia - młodzieży, która po zakończeniu ŚDM będzie w swoim środowisku opowiadać o Miłosierdziu Bożym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Sobota
noc
11°C Sobota
rano
18°C Sobota
dzień
19°C Sobota
wieczór
wiecej »