O wspólną politykę wobec trwającego kryzysu migracyjnego zaapelowali przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), zrzeszającej biskupów katolickich, i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), do której należą wspólnoty innych wyznań.
„Rodzina państw europejskich przeżywa obecnie największy w swojej historii po II wojnie światowej kryzys humanitarny” – piszą we wspólnej deklaracji kard. Reinhard Marx i anglikański biskup Christopher Hill. Przypominają, że ponad 2 mln uchodźców, którzy są ofiarami wojny cywilnej w Syrii, niestabilnej sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu, a także klęski głodu w Afryce subsaharyjskiej zmuszonych jest prosić o azyl w Europie lub poszukuje w niej lepszego życia.
Europejscy biskupi zaapelowali o ludzkie traktowanie uchodźców, prosząc państwa goszczące o hojność i solidarność w podejmowaniu decyzji. Zaapelowali o zwiększenie miejsc dla uchodźców, a także o otoczenie troską szczególnie najsłabszych, rodzin z dziećmi i małoletnich bez opieki.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.