Chciałbym, abyśmy przygotowali dalekosiężny plan naprawy i rozwoju Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, powołując w piątek Narodową Radę Rozwoju. "Mnie się marzy polskie państwo silne. Wierzę, że dzięki eksperckiemu wsparciu, współpracy z rządem i parlamentem będzie to możliwe" - zaznaczył.
W skład gremium konsultacyjno-doradczego prezydenta wejdzie 87 osób m.in. Ryszard Bugaj, prof. Witold Orłowski, Stanisław Gomułka, prof. Witold Modzelewski, Marek Balicki, prof. Adam D. Rotfeld.
"Pomysł na Narodową Radę Rozwoju jest taki, by miała charakter pluralistyczny, by byli w niej ludzie o różnych doświadczeniach i odmiennych poglądach. Łączyć te osoby powinna chęć działania na rzecz poprawy sytuacji w kraju. Zdaniem pana prezydenta pluralizm, różnorodność ma być gwarancją nowej jakości w debacie publicznej i tego, na co prezydent szczególnie liczy: chciałby, by NRR była miejsce odbudowywania wspólnoty" - powiedział prezydencki minister Maciej Łopiński.
Prezydent.pl
Minister Maciej Łopiński o Narodowej Radzie Rozwoju
Prezydent wyraził nadzieję, że prace NRR w każdej z dziedzin zakończą się sukcesem. "Chciałbym, byśmy przygotowali dalekosiężny plan naprawy i rozwoju RP. Mnie się marzy polskie państwo silne. Wierzę w to, że dzięki eksperckiemu wsparciu, współpracy z rządem i parlamentem będzie to możliwe, by taką Polskę osiągnąć. To był cel, dla którego startowałem w wyborach prezydenckich i to cel mojego działania jako prezydenta" - podkreślił Andrzej Duda.
NRR składa się z 10 sekcji: gospodarka, praca, przedsiębiorczość - koordynatorem tej sekcji został prof. Maciej Chorowski; ochrona zdrowia - dr Leszek Borkowski; wieś, rolnictwo - dr Barbara Fedyszak-Radziejowska; samorząd, polityka spójności - dr Jerzy Kwieciński; kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna - prof. Andrzej Nowak; bezpieczeństwo, obronność - dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski; polityka zagraniczna - prof. Andrzej Przyłębski; nauka, innowacje - prof. Artur Świergiel; edukacja, młode pokolenie, sport - dr hab. Andrzej Waśko; polityka społeczna, rodzina - dr hab. Marek Rymsza.
Nie wykluczył, że skład NRR będzie jeszcze poszerzony.
Dziękował powołanym do rady członkom za otwartość na zaproszenie do wspólnej debaty nad tworzeniem kształtu tego państwa. Przywołał też sytuację, gdy za kadencji Lecha Kaczyńskiego już podobna rada była powołana. Zebrała się jednak tylko dwa razy. Kolejne nie doszło do skutku z powodu katastrofy smoleńskiej.
Sesje plenarne mają się odbywać co dwa, trzy miesiące, a bieżące prace mają odbywać się w 10 sekcjach tematycznych: gospodarka, praca, przedsiębiorczość; wieś i rolnictwo; ochrona zdrowia; samorząd, polityka spójności; polityka społeczna, rodzina; kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna; edukacja, młode pokolenie, sport; nauka i innowacje; bezpieczeństwo i obronność; polityka zagraniczna.
NRR ma przygotowywać opinie, ekspertyzy, opracowywać założenia i projekty inicjatyw legislacyjnych prezydenta. Rada ma być także ośrodkiem formułowania myśli strategicznych; tworzyć rozwiązania perspektywiczne.
W skład NRR wchodzą:
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.