Reklama

Sierp i młot usunięty

Symbole totalitarne ZSRR oraz tablica informująca o walkach partyzanckich zostały usunięte w piątek z obelisku przed szkołą podstawową w Stępocicach w gminie Działoszyce (świętokrzyskie). Usunięcia symboli domagał się krakowski IPN.

Reklama

Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej poinformował PAP, że obiekt został wybudowany w celach propagandowych w latach 70. XX wieku. Umieszczono na nim dużych rozmiarów symbole totalitarne: skrzyżowany sierp i młot oraz godło PRL. Inskrypcja na tablicy głosiła: "Cześć i chwała partyzantom polskim i sowieckim, którzy walczyli z najeźdźcą hitlerowskim w latach 1942-1945, za wolność naszą i waszą".

"Tego rodzaju obiekty propagują w dalszym ciągu zakłamywanie doświadczenia dziejowego Polaków. Symbolika narzuconej Polsce ideologii komunistycznej, umieszczona w przestrzeni publicznej, a w tym wypadku przed placówką oświatową, była formą promocji i zarazem pochwałą jednej z ideologii totalitarnych" - powiedział Korkuć.

Sekretarz gminy Działoszyce Krystyna Ciszek poinformowała PAP, że radni dopiero za drugim razem podjęli uchwałę w sprawie usunięcia symboli totalitarnych i tablicy z obelisku.

"Podczas procedowania pierwszej uchwały radni nie zgodzili się na usunięcie z uwagi na niezrozumienie tematu, dlatego burmistrz ponownie skierował uchwałę pod obrady rady gminy. Wówczas radni zgodzili się na usunięcie symboli totalitarnych" - powiedziała Ciszek.

O usunięcie symboli do władz gminy zwrócił się krakowski IPN. Jak powiedziała PAP sekretarz gminy, mieszkańcy Stępocic przywykli do obelisku z sierpem i młotem i nie przywiązywali do niego większej uwagi. Dopiero interwencja IPN sprawiła, że podjęto decyzję o usunięciu.

Zgodnie z decyzją radnych sam obelisk pozostanie na swoim miejscu przed szkołą i zawiśnie na nim nowa tablica - upamiętniająca walki partyzanckie w tej okolicy.

"Rada gminy zwróciła się do IPN o ufundowanie nowej tablicy z inskrypcją zgodną z prawdą historyczną, mającą upamiętnić walki partyzanckie. Ponadto Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa zawnioskowała o nadanie patronatu tutejszej szkole podstawowej. Będziemy szukali odpowiedniego bohatera, którego imię będzie nosiła placówka" - zapewniła sekretarz gminy.

Według IPN w latach 1944-1945 na obszar ziemi krakowskiej i kieleckiej ZSRR przerzucał grupy dywersyjne złożone z obywateli ZSRR, a także wyselekcjonowanych obywateli polskich. Te ostatnie były później klasyfikowane jako część komunistycznych oddziałów Armii Ludowej oraz wzmocnienie i uzupełnienie już działających na tym obszarze oddziałów i struktur konspiracji realizujących polecenia władz państwowych i partyjnych ZSRR. Zachowane dokumenty sowieckie w sposób jednoznaczny pokazują, że ich celem była nie tylko walka z Niemcami, ale także gromadzenie szczegółowych informacji wywiadowczych na temat żołnierzy i struktur Armii Krajowej oraz urzędników i struktur Polskiego Państwa Podziemnego - w dokumentach tych często nazywanych "polsko-londyńską agenturą", "grupami białopolaków" itp. Działania te miały być przygotowaniem do operacji represyjnych, planowanych na okres po wejściu na te tereny Armii Czerwonej, oraz wstępem do pełnej likwidacji struktur cywilnych i wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, działających w imieniu prawowitych władz Rzeczypospolitej Polskiej.

Gloryfikacja ideologii komunistycznej, w tym symboli totalitarnych, jest zakazana przez polskie prawo.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama