Potrzebujemy dokumentu o godności mężczyzny - komentuje Jerzy Grzybowski, współtwórca Spotkań Małżeńskich.
Mężczyznom trzeba pomóc w rozpoznaniu ich godności, tożsamości – ocenia Jerzy Grzybowski. Skomentował on w ten sposób wyniki badania, wedle których Kościół katolicki w Polsce ma zdecydowanie charakter kobiecy. Zdaniem współzałożyciela międzynarodowego ruchu "Spotkania Małżeńskie" bardzo potrzebny byłby dokument Kościoła podnoszący godność i powołanie mężczyzny oraz ukazujący tę godność w perspektywie Ewangelii.
Jak zauważył Jerzy Grzybowski, istnieje obecnie wiele dokumentów na temat roli kobiet - np Mulieris dignitatem. Tymczasem o mężczyznach analogicznego tekstu nie ma. A mężczyźni - jak zwraca uwagę - Grzybowski - przeżywają obecnie w wielu krajach frustracje i lęki czują się poniżeni przez warunki społeczne, szczególnie bezrobocie.
Jak zauważa, na współtworzonych przez niego i jego żonę Spotkaniach Małżeńskich wielu mężczyzn, mężów, rozpoznaje na nowo siebie, swoją godność, swoje miejsce w rodzinie. „Żona zaciągnęła mnie tutaj prawie siłą, ale jestem jej za to wdzięczny”, „Przyjechałem tu tylko dla żony, żeby się odczepiła, odkryłem na nowo siebie, moją godność, Boga” - przytacza przykłady świadectw po spotkaniach.
Spotkania Małżeńskie to międzynarodowe stowarzyszenie wiernych zatwierdzone przez Watykan. W ciągu ponad 30 w Spotkaniach wypracowana została szkoła dialogu oparta na doświadczeniach psychologii komunikacji, teologii i nauki Kościoła.
Z opublikowanego wczoraj raportu wynika, że religijność kobiet w Polsce wyraźnie różni się od religijności mężczyzn zarówno w natężeniu przeżywania jak i w akceptacji prawd wiary. Kobiety niemal dwukrotnie częściej niż mężczyźni deklarują się jako osoby "głęboko wierzące" (26 proc.), częściej też deklarują wiarę w Boga (90-93 proc.), a rzadziej ateizm (1,1 proc kobiet, 5 proc. mężczyzn).
Pierwszy w historii raport o roli kobiet w Kościele w Polsce został opracowany w oparciu o badania przeprowadzone przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, pod kierunkiem ks. dr Wojciecha Sadłonia SAC, dyrektora ISKK, mgr Roberta Stępisiewicza przy współpracy z dr. Marią Rogaczewską z UW.
Więcej o raporcie ISKK
Komentarz Jerzego Grzybowskiego w całości - na następnej stronie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.