Reklama

Porywani, zabijani, dyskryminowani...

Blisko 200 mln chrześcijan jest prześladowanych, a świat o tym milczy.

Reklama

- Szacuje się, że ok. 150-200 mln chrześcijan na świecie jest prześladowanych, a co roku 100 tys. ginie za swoją wiarę. Tymczasem wokół ich męczeństwa panuje globalna zmowa milczenia - mówił bp Krzysztof Zadarko, delegat KEP ds. imigracji, podczas warszawskiej prezentacji książki "Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie". Książkę, rok po francuskiej premierze, wydał Dom Wydawniczy Rebis. 900-stronicowa publikacja zawiera ponad 70 świadectw, reportaży i analiz autorów z 17 krajów. Jest efektem pracy specjalistów wielu dziedzin, także ateistów i wyznawców innych religii. Wszyscy oni dochodzą do wniosku, że w XXI wieku, podobnie jak w wieku XX, mamy do czynienia z niespotykaną wcześniej skalą prześladowań chrześcijan. Wśród autorów znaleźli się m.in. bp Jean-Michel di Falco, o. Timothy Radcliffe OP, Andrea Riccardi.

 - Nie mówimy tutaj o przywilejach, ale o podstawowych prawach człowieka do życia w religii, którą wybrał - podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej "Pomoc Kościołowi w Potrzebie". Dodał, że w wielu krajach islamskich obywatele są tych podstawowych praw pozbawieni, np. w Arabii Saudyjskiej 1,5-milionowa rzesza nie ma miejsc, w których mogłaby gromadzić się na modlitwie, i nie ma duszpasterzy.

Prezes Domu Wydawniczego Rebis Tomasz Szponder podkreślił, że ukazanie się książki w czasie, gdy Europa musi zmierzyć się z falą uchodźców z Bliskiego Wschodu i tuż po krwawych zamachach we Francji, jest przypadkowe. Niemniej jej lektura może udzielić odpowiedzi na wiele pytań, dotyczących natury i źródeł obecnych procesów. Zawiera bowiem spojrzenie na problem dyskryminacji i mordowania chrześcijan z punktu widzenia historycznego, filozoficznego, socjologicznego... Natomiast poprzez liczne świadectwa i reportaże pokazuje losy i przeżycia konkretnych ludzi.

Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny "Więzi", podkreślił, że przyczyny ostatnich zamachów w Paryżu nie są religijne, a sprawy męczeństwa we współczesnym świecie nie można zawężać tylko do napięć na linii islam-chrześcijaństwo. Biskup Zadarko wyjaśnił, że często mają one podłoże postkolonialne, są powiązane z handlem narkotykami, któremu chrześcijanie się przeciwstawiają, są wplątane w system władzy, a już zawsze mają odniesienia do współczesnej polityki. Dlatego też wokół morderstw, porwań, egzekucji, "czystek" religijnych, zamachów na naszych braci w wierze często panuje zmowa milczenia.

Ks. Cisło przypomniał opinię jednego ze współautorów prezentowanej książki Salila Khalila, że pierwszą ofiarą terroryzmu muzułmanów i ich wypaczoną wizją religijną jest sam islam. Jego zdaniem należy pomóc wyznawcom islamu, by odnaleźli takie wartości, jak dialog, tolerancja, poszanowanie jednostki, wolności i przekonali się, że nie wolno przemocą zmuszać do zmiany religii. Dyrektor Sekcji Polskiej "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" wskazał też na źródła powstania wypaczonego islamu w Europie - było nim przyzwolenie na hodowanie radykalnego islamu w połączeniu z poprawnością polityczną. - Europa nie umie sobie poradzić z efektami, które sama wyprodukowała - ubolewał duchowny.

- Książka stawia pytania o sens życia chrześcijan we współczesnym świecie, o ich postawy, które ostatecznie spotykają się z oporem. Jest też swoistym rachunkiem sumienia, pokazującym, jak żyjemy wartościami, które wyznajemy - mówił bp Zadarko, apelując do dziennikarzy żeby służyli prawdzie i przełamywali zmowę milczenia o przemocy wobec wyznawców Jezusa.

Redaktorami "Czarnej księgi prześladowań chrześcijan w świecie" są: francuski biskup Jean Michel di Falco, wieloletni konsultor Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu; dominikanin z konwentu w Oxfordzie i b. generał Zakonu Timothy Radcliffe oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel rzymskiej Wspólnoty Świętego Idziego. Materiały zebrał Samuel Lieven, dziennikarz, publicysta francuskiego dziennika „La Croix”. Od lat zajmuje się on miejscem religii w społeczeństwie, zwłaszcza w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej.

Przeczytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama