Deklaracja w obronie chrześcijan Bliskiego Wschodu

Współnie sygnowali ją przedstawiciele chrześcijan i muzułmanów z Egiptu, Iraku, Syrii, Libanu i Armenii.

Przedstawiciele chrześcijan i muzułmanów z Egiptu, Iraku, Syrii, Libanu i Armenii sygnowali w Paryżu wspólną deklarację w obronie prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie. Wyraźnie wspomniano o chrześcijanach i jazydach, którzy cierpią ze strony ekstremistów islamskich. Podkreślono, że ludzie którzy zostali wypędzeni ze swych domów mają prawo do nich powrócić.

Forum w Paryżu zostało zorganizowane pod egidą organizacji (Coordination chrétiens d'orient en danger) zajmującej się niesieniem pomocy zagrożonym chrześcijanom Bliskiego Wschodu. Podkreślono, że w tym regionie trzeba na nowo wypracować pojęcia „obywatelstwa” i „równości” niezależnie od wyznawanej wiary. Uczestnicy spotkania przypomnieli zarazem, że potrzeba nad tym refleksji w łonie samego islamu.

Sygnatariusze apelu wskazują jednocześnie, że obowiązkiem władz poszczególnych krajów oraz wspólnoty międzynarodowej jest wsparcie uchodźców w powrocie do swych domów. Trzeba odbudować, szpitale, szkoły i zniszczone miejsca kultu. Deklaracja paryska zauważa, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna zacząć wywiązywać się ze swego zadania i ustanowić jasne oraz wyraźne sankcje przeciwko organizacjom i stowarzyszeniom odpowiedzialnym za terroryzm. Członkowie organizacji przygotowującej spotkanie podkreślili ponadto, że obecność chrześcijan na Bliskim Wschodzie nie jest jedynie kwestią wypływającą z czynnika religijnego, ale wiąże się z podstawowymi prawami człowieka. 

W spotkaniu w Paryżu wzięli udział znani i cenieni przywódcy religijni zarówno ze strony muzułmanów jak i chrześcijan. Obecny był m.in. szejk Abdel Amir Qabalan kierujący Najwyższą Radą Szyitów w Libanie, wysocy przedstawiciele patriarchy Babilonii i Cylicji, a także reprezentant wielkiego imama kairskiego uniwersytetu Al-Azhar.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  3°C Czwartek
  dzień
  wiecej »