Zgodnie z porozumieniem zawartym z szóstką wielkich mocarstw Iran zdemontował niektóre ze swych instalacji nuklearnych - poinformowała w środę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
"Iran rozpoczął wycofywanie wirówek i związanej z tym infrastruktury" zarówno w ośrodku Fordo, jak i Natanz - podała agencja w comiesięcznym raporcie.
Wycofywanie nieczynnych wirówek służących do wzbogacania uranu w ośrodkach nuklearnych Natanz i Fordo jest zgodnie z zawartym w lipcu porozumieniem nuklearnym ze światowymi mocarstwami.
14 lipca sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) osiągnęło z Iranem porozumienie, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. Zostaną one jednak cofnięte dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.
Iran zobowiązał się m.in. do przebudowy reaktora w Araku, a także do ograniczenia liczby wirówek z ok. 19 tys. do ok. 6 tys., co jest kluczowym postanowieniem umowy.
Teheran zapewnia, że będzie realizować punkty porozumienia etapami. AFP pisze, że pełne wejście w życie porozumienia oczekiwane jest w ciągu najbliższych tygodni albo miesięcy.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.