Zgodnie z porozumieniem zawartym z szóstką wielkich mocarstw Iran zdemontował niektóre ze swych instalacji nuklearnych - poinformowała w środę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
"Iran rozpoczął wycofywanie wirówek i związanej z tym infrastruktury" zarówno w ośrodku Fordo, jak i Natanz - podała agencja w comiesięcznym raporcie.
Wycofywanie nieczynnych wirówek służących do wzbogacania uranu w ośrodkach nuklearnych Natanz i Fordo jest zgodnie z zawartym w lipcu porozumieniem nuklearnym ze światowymi mocarstwami.
14 lipca sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) osiągnęło z Iranem porozumienie, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. Zostaną one jednak cofnięte dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.
Iran zobowiązał się m.in. do przebudowy reaktora w Araku, a także do ograniczenia liczby wirówek z ok. 19 tys. do ok. 6 tys., co jest kluczowym postanowieniem umowy.
Teheran zapewnia, że będzie realizować punkty porozumienia etapami. AFP pisze, że pełne wejście w życie porozumienia oczekiwane jest w ciągu najbliższych tygodni albo miesięcy.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.