Abp Henryk Hoser poświęcił Akademik Praski dla 130 studentów. Czteropiętrowy budynek powstał w całości za pieniądze diecezji warszawsko-praskiej.
- Od dwóch miesięcy mam swój nowy dom - mówi Joanna Warchoł. Pochodzi ze Szczecina i studiuje na I roku medycyny weterynaryjnej na SGGW. Ale do swojego rodzinnego domu najdalej ma jej sąsiadka z pokoju obok, która do Warszawy przyjechała z... Korei Południowej. - Wśród 130 mieszkańców naszego akademika mamy aż 40 obcokrajowców. Najwięcej z Ukrainy, Białorusi i Niemiec, ale są także Włosi, Austriacy i Rosjanie - mówi ks. Wojciech Lipka, dyrektor domu.
Nazwa "akademik" może jednak zmylić. Elegancka kamienica przy ul. Floriańskiej mogłaby być kilkugwiazdkowym hotelem. Z zewnątrz i w środku. W holu wygodne kanapy, przy wejściu restauracja z bardzo przystępnymi cenami i zniżkami dla mieszkańców. Gdyby nie sporej wielkości krucyfiks w recepcji i nowoczesna kaplica adoracyjna w pobliżu... Budynek ma swoją pralnię i salę multimedialną na 300 osób, a na dachu - patio. Akademik ma cztery piętra i poddasze, na których znalazło się 120 pokoi jednoosobowych z aneksem kuchennym i pięć dwuosobowych.
Tomasz Gołąb /Foto Gość
- Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym studenci mogą nie tylko można znaleźć dach nad głową, ale formować się w duchu chrześcijańskim. Przecież to to samo, co Kościół robił od średniowiecza, tworząc szkoły i uniwersytety - mówi ks. Lipka. - Stąd nienachalne próby zintegrowania społeczności akademika wokół wartościowych spotkań. Każdy z naszych studentów musi zaakceptować też regulamin, który zakłada moralne zachowanie. Chociaż nie musi być katolikiem - podkreśla dyrektor. Właśnie dwie osoby poprosiły o chrzest...
W akademiku nie można posiadać używek i alkoholu. Palenie tolerowane jest jedynie na zewnątrz. Za to każdy ma dostęp do szerokopasmowego internetu.
Tomasz Gołąb /Foto Gość
- To wyjątkowe miejsce. Może za 850 zł można znaleźć jakąś stancję, ale z pewnością nie jednoosobowe mieszkanie, tak wyposażone, czyste i spokojne - mówi J. Warchoł.
Budowa akademika trwała 17 miesięcy. 28 listopada abp Hoser wraz z bp. Markiem Solarczykiem, po Mszy św. sprawowanej w katedrze św. Floriana, poświęcili pomieszczenia akademika i wprowadzili do kaplicy Najświętszy Sakrament.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.