"Stałem na straży konstytucji"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartkowym orędziu, że odebrał przysięgę od nowo wybranych w środę sędziów TK "stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej" i by "zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego".

"Aby zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego, stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej, postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj. Kierowałem się przy tym wolą nowo wyłonionego Sejmu, w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę Rzeczypospolitej" - oświadczył Andrzej Duda w orędziu.

Prezydent podkreślił, że przychyla się do opinii wyrażonej przez obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów.

"Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału. Tak, by w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości co do jego bezstronności" - oświadczył prezydent.

Jak zaznaczył, chciałby do tego dialogu zaprosić przedstawicieli wszystkich partii politycznych, byłych sędziów Trybunału, ekspertów od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane podmioty. "Liczę na to, że dzięki tej inicjatywie uda nam się wspólnie zapobiegać podobnym sporom w przyszłości" - powiedział prezydent.

«« | « | 1 | » | »»
 • Agpol
  04.12.2015 11:27
  Na pytanie zadane przez kogoś z komentujących "dlaczego larum nie było w czerwcu" odpowiedź jest prosta. Mieszkańcy Warszawy w wieku moim i pewnie nie tylko moim znają pewien obiekt przy Cyryla i Metodego no i powiedzonko o nim: "Cyryl jak Cyryl, ale te metody!!!" Otóż owo larum wynika z tych metod dokonywania zmian. Dodam, że zmian być może nawet i słusznych oraz koniecznych. Tyle, że wykonywanych wyłącznie po to aby wsadzić swoich, gdzie tylko się da. A jak się nie da, to trzeba znaleźć metodę, aby się dało. A zatem o metody chodzi.
 • Agpol
  04.12.2015 11:35
  No i trzeba by się jeszcze zastanowić po co to orędzie prezydent wygłosił? Myślę, ze doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że MUSIAŁ się wytłumaczyć. Niestety tłumaczą się zwykle winni. W moim niewielkim środowisku małomiasteczkowym daje się już zauważyć, wśród znanych mi zwolenników PiS, że zwyczajnie się wstydzą. Niektórzy otwarcie o tym mówią. To ludzie, których cenię i szanuję, którzy zwyczajnie spuszczają oczy i czerwienią się, gdy dyskusja zbacza na tory aktualnych cyrków. Myślę, że do prezydenta dotarło, że takie nastroje stają się coraz powszechniejsze i to nie tylko wśród zdeklarowanych przeciwników tej partii. Prezydent swoją postawą buduje po prostu coraz większe grono własnych przeciwników. Dlatego usiłował się tłumaczyć.
 • Karol
  04.12.2015 19:30
  Bardzo dobre orędzie. Na to orędzie czekali obywatele więc Prezydent je wygłosił. Każdy kto ma coś na sumieniu się boi...a tu nie trzeba się bać tylko iść wyspowiadać. W końcu wspaniały prezydent I rząd działający na rzecz przeciętnego obywatela .
 • _jasiek
  05.12.2015 17:10
  Witam pp. z KOD'u a szczególnie najbardziej widoczniej tu jego frakcji LIS - Ligi "Ideałów" Salonu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  wiecej »