Rząd indyjskiego stanu Orisa opublikował pierwszy, prowizoryczny raport dotyczący przyczyn antychrześcijańskich wystąpień, do jakich doszło prawie rok temu.
Według autorów u źródeł zamieszek były kwestie związane z przyznawaniem ziemi tzw. niedotykalnym, z wielokrotną zmianą religii oraz fałszowaniem dokumentów tożsamości. Autorzy raportu zastrzegają się, że prace nad ostatecznym wyjaśnieniem przyczyn antychrześcijańskich wystąpień potrwają jeszcze co najmniej dwa lata. Miejscowy Kościół negatywnie ocenia zawarte w dokumencie konkluzje. Uważa, że przytacza on jedynie znane wszystkim fakty i próbuje oddalić w czasie ukaranie rzeczywistych sprawców zbrodni. W wyniku prześladowań, tylko w stanie Orisa, zginęło 90 wyznawców Chrystusa, a 50 tys. chrześcijan musiało opuścić swe domy.
Metropolita stołecznego Bubaneśwaru podkreśla, że każda komisja ma prawo do swobody działania, wszystko wskazuje jednak, że obecna dąży jedynie do tego, by nie ujawnić nazwisk sprawców zbrodni. Abp Raphael Cheenath ujawnił ponadto, że przedstawiciele Kościoła nie byli konsultowani przy powstawaniu raportu. On sam zaledwie raz był pytany o zdanie w sprawie zamieszek. Metropolita nazwał działania rządowej komisji ewidentną stratą czasu. „Ludność Orisy doskonale wie, kto stał za napadami, to nie jest żadna tajemnica. Nie trzeba więc nowego śledztwa, by lepiej poznać prawdę – mówi abp Cheenath. – Potrzeba natomiast woli politycznej, by wprowadzić w życie to, co głosi Konstytucja Indii i tutejsze prawo”.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.