O tym, jaka część Polski żyje na kredyt i jakie są skutki życia ponad stan, ze Sławomirem Grzelczakiem, wiceprezesem Biura Informacji Kredytowej i prezesem Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, rozmawia Andrzej Grajewski
Co to jest BIK?
BIK gromadzi dane o kredytach, zarówno spłaconych, jak i niespłaconych. Powstał na podstawie ustawy bankowej, która zezwalała bankom oraz izbom gospodarczym przy bankach założyć instytucję, która zajmuje się gromadzeniem tych danych bez pytania o zgodę obywatela. Banki raz w miesiącu informują BIK o tym, jak ich klienci (w tym także firmy) spłacają swoje zobowiązania bankowe, karty kredytowe, kredyt na samochód: kredyt hipoteczny czy pożyczkę gotówkową. Przekazują informację, jaki jest status danego rachunku kredytowego, tzn. czy dany kredyt albo limit na karcie został spłacony, czy spłaty odbywają się zgodnie z terminem zawartym w umowie kredytowej. Jeśli zaś nie, to ile dni mają opóźnienia, ewentualnie jakiej kwoty klient nie zwrócił w ogóle.
Baza BIK obejmuje 23 mln Polaków. Prawo do korzystania z tych danych ma każdy bank i każdy SKOK, pod warunkiem że jest to związane z jakąś czynnością bankową. Jest także grupa instytucji i urzędów upoważnionych, jak prokuratura, komornicy, sądy, służby specjalne, które mogą korzystać z informacji BIK. Natomiast osoba prywatna, jeśli potwierdzi swoją tożsamość i wyrazi wolę otrzymania raportu o sobie, może raz na sześć miesięcy dostać taki raport bezpłatnie. W raporcie wyszczególniony jest każdy kredyt, każda rata, a także informacja, kto o daną osobę pytał, kto o niej raportuje. Jest to usługa bezpłatna, najlepiej zamówić ją drogą internetową.
Każdy obywatel, który ma kredyt, w BIK może otrzymać odpłatnie także tzw. scoring. Jest to metoda oceny wiarygodności kredytowej klientów indywidualnych wyrażana punktowo. Im więcej punktów ma scoring, tym lepiej dla klienta. Jego podstawą jest historia kredytowa. Metoda oceny na pierwszym miejscu stawia nie zasobność portfela czy wielkość kredytów, lecz moralność płatniczą, czyli punktualne spłacanie zobowiązań kredytowych. Wysoka ocena może pomóc w staraniach o znacznie większy kredyt niż te spłacane wcześniej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.