Dopóki te protesty się odbywają, są pokojowe, demonstranci nie są przez nikogo atakowani, są chronieni przez policję, nie ma żadnych starć - to znaczy, że demokracja działa bardzo dobrze - ocenił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla BBC World News.
Rozmowa, przeprowadzona przez polsko-brytyjską dziennikarkę BBC Kasię Maderę, została nagrana w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim i dotyczyła m.in. pierwszych tygodni rządów Prawa i Sprawiedliwości w Polsce, a także polskiej polityki wobec Unii Europejskiej i brytyjskich renegocjacji członkostwa we wspólnocie.
"Sprawa jest bardzo prosta. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, ma samodzielną większość w parlamencie, ale oczywiście jest też opozycja - i te demonstracje są organizowane przez opozycję. Można się uśmiechnąć i powiedzieć tak: dopóki te protesty się odbywają, są pokojowe, demonstranci nie są przez nikogo atakowani, są chronieni przez policję, nie ma żadnych starć - to znaczy, że demokracja działa bardzo dobrze" - powiedział Duda, odnosząc się do ostatnich protestów m.in. w związku z sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Prezydent nie zgodził się z określaniem polskiej polityki zagranicznej mianem "eurosceptycznej".
"Tak jesteśmy nazywani, ale to nie jest prawda. Nie jesteśmy eurosceptykami, ale eurorealistami; chcemy, aby Unia Europejska była skuteczna, żeby dobrze działała, przewidywała problemy, które mogą się pojawić" - powiedział, dodając, że wspólny blok 28 państw ma "wiele słabości".
Pytany o polskie stanowisko wobec brytyjskich planów reformy Unii Europejskiej przed zaplanowanym przed końcem 2017 roku referendum w sprawie członkostwa tego kraju we wspólnocie, prezydent ostrzegł, że wyjście Wielkiej Brytanii doprowadziłoby do "bardzo poważnego kryzysu".
Jednocześnie skrytykował kluczowy projekt reformy, której domaga się rząd Davida Camerona - ograniczenia dostępu do świadczeń społecznych dla obywateli państw Unii Europejskiej w trakcie pierwszych czterech lat pobytu w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że nie zaakceptuje żadnej propozycji zmian, która byłaby dyskryminacyjna wobec posiadanego obywatelstwa.
"Nie zgadzam się z zaprzeczaniem podstawowych wolności, które mamy w ramach Unii Europejskiej - i jednym z nich jest zasada niedyskryminacji. Jestem całkowicie (temu) przeciwny" - powiedział.
BBC World News to międzynarodowy kanał informacyjny BBC, który jest dostępny na całym świecie, poza Wielką Brytanią. Szacowana oglądalność stacji to około 80 milionów widzów tygodniowo.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.