Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) domaga się od państw członkowskich większego zaangażowania na rzecz wolności religii i kultu.
„Państwa powinny przykładać o wiele bardziej daleko idącą wagę w sprawę wolności religijnej, gdyż ich rządy nie są wystarczająco aktywne w konkretnym realizowaniu wziętych przez siebie zobowiązań” – napisano w komunikacie po konferencji przedstawicieli Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Spotkanie odbyło się w Wiedniu w dniach 9-10 lipca.
W spotkaniu wzięły udział delegacje państw, członków organizacji oraz ponad 100 przedstawicieli różnych instytucji społecznych.
Profesor prawa kanonicznego z Uniwersytetu w Mediolanie Ombretta Fumagalli Carulli w swoim referacie wprowadzającym w obrady konferencji z żalem mówiła, że wolność kultu i religii nadal jest łamana w krajach OBWE. Jej zdaniem za łamaniem wolności religijnej idą liczne wykroczenia przeciwko innym prawom człowieka.
"W tych krajach wolność religijna jest pewnego rodzaju papierkiem lakmusowym dla przestrzegania wszystkich innych praw człowieka” - zwróciła uwagę Fumagalli Carulli nie wymieniając z nazwy żadnych krajów.
Dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, ambasador Janez Lenarcić podkreślił, że wpieranie wolności religijnej w danym kraju jest najlepszym środkiem przeciwko ekstremizmowi i ochronie bezpieczeństwa. Równocześnie Lenarcić przypomniał Kościołom i wspólnotom religijnym o ich obowiązku, aby przy wypełnianiu swoich religijnych powinności nie stały w sprzeczności z obowiązującym prawem. "Fakt, że osiągnęło się status wspólnoty religijnej nie daje licencji do lekceważenia praw” – zaznaczył Lenarcić.
Podczas konferencji mówiono także m. in. o znaczeniu prawa przy budowie obiektów religijnych i wolnym dostępie do nich a także o domaganiu się przez niektóre państwa prawnego uznania danej wspólnoty religijnej jako warunku do swobodnego sprawowania kultu. W związku z tym wskazano na niedoskonałość austriackiego prawa, które rozróżnia między prawnie uznanymi wspólnotami religijnymi a religijnymi wspólnotami wyznaniowymi.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.