Władza zwierzchnia w naszym państwie należy do narodu, dlatego uważam, że prawo powinno być tworzone z obywatelami i dla obywateli - powiedział prezydent Andrzej Duda w noworocznym orędziu. Życzę, byśmy w coraz większym stopniu stawali się wspólnotą - dodał.
"Jako prezydent Polski życzę wszystkim moim rodakom, wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej, abyśmy w coraz większym stopniu stawali się wspólnotą. Łączy nas kultura, język, a przede wszystkim miłość do ojczyzny. Łączy nas historia: w przyszłym roku będziemy obchodzić 1050-lecie chrztu Polski, wydarzenia, które w dużej mierze ukształtowało nasz naród. Naród miłujący wolność, waleczny, dumny, a jednocześnie tolerancyjny wobec innych nacji i innych wyznań" - mówił prezydent w orędziu transmitowanym przez telewizję.
Zaznaczył, że "władza zwierzchnia w naszym państwie należy do narodu". "Dlatego uważam, że prawo w Rzeczypospolitej powinno być tworzone z obywatelami, a przede wszystkim dla obywateli" - mówił. "Wszyscy pragniemy, by Polska była krajem spokoju i dobrobytu, państwem silnym i bezpiecznym. Mamy wspólne cele i dążenia, choć różne poglądy. Żyjemy jednak w demokracji, a swoboda wypowiedzi to jedna z jej wielu zalet. Możemy różnić się w opiniach, lecz musimy ze sobą rozmawiać, słuchając i szanując się nawzajem" - apelował Duda.
Złożył życzenia polskim rodzinom i matkom, na których - jak ocenił - "spoczywa największy ciężar i największa odpowiedzialność za to, jakie będą przyszłe pokolenia".
Prezydent przekazał życzenia także przedsiębiorcom. "Swoim codziennym trudem przyczyniacie się państwo do budowania dobrobytu całego społeczeństwa. Filarem naszej gospodarki są przecież małe i średnie firmy, często rodzinne, tworzone wysiłkiem kilku pokoleń, dynamiczne i innowacyjne. Obowiązkiem władz jest kształtowanie przyjaznych warunków dla rodzimych przedsiębiorców i zagwarantowanie im równych szans w rywalizacji ze światowymi potentatami" - mówił.
"W ten wieczór kieruję swoje myśli także ku rodakom o długim stażu pracy. Wiem, że czekają państwo na sprawiedliwy system emerytalny, w którym każdy rozstrzygnie, kiedy chce zakończyć swoją zawodową drogę. Uważam, że tę niezwykle ważną decyzję należy powierzyć obywatelom. Należy ufać mądrości Polaków" - powiedział prezydent.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.