LUX Veritatis idzie do sądu - 7 września

- 7 września ruszy proces cywilny, jaki Fundacja Lux Veritatis wytoczyła Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kwestionując wypowiedzenie przez NFOŚiGW umowy w sprawie ponad 27 mln zł dotacji na wykonanie odwiertu geotermalnego w Toruniu.

O terminie procesu dowiedziała się PAP w Sądzie Okręgowym w Warszawie, przed którym będzie się toczył ten proces.

Umowę na dofinansowanie prac przy odwiercie badawczo-poszukiwawczym w wysokości 27,356 mln zł NFOŚiGW wypowiedział w maju 2008 r. Jako powód wskazano liczne wątpliwości dotyczące prawidłowej realizacji umowy, m.in. dotyczące praw własności nieruchomości mających stanowić zabezpieczenie wypłaty dotacji.

Fundacja Lux Veritatis, pomimo cofnięcia dotacji, zdecydowała się na realizowanie przedsięwzięcia. Wykonano otwór badawczy, ale do eksploatacji złóż geotermalnych konieczne jest wykonanie drugiego otworu, do którego byłaby wtłaczana woda po oddaniu ciepła.

"Zobaczymy, co powie sąd. Jeśli będzie obiektywny, to sprawa jest do wygrania, tak nam mówią eksperci, prawnicy, również specjaliści sędziowie" - mówił po złożeniu pozwu w Radiu Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

"Jesteśmy przekonani zarówno o słuszności podjętej decyzji, jak i poprawności realizacji umowy po stronie NFOŚIGW. Została ona bowiem pozytywnie zweryfikowana przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz - na żądanie Funduszu - przez zewnętrzną kancelarię prawniczą" - tak pozew komentował rzecznik Funduszu Witold Maziarz. "Media ojca Rydzyka nie pozostawiają suchej nitki na NFOŚiGW, niesłusznie obarczając Fundusz winą za wypowiedzenie umowy, przemilczając jednocześnie fakty, które wskazują na niewywiązywanie się Fundacji Lux Veritatis z wynegocjowanych warunków umowy" - zaznaczył Maziarz

W trakcie prac wiertniczych Fundacja ubiegała się o zgodę na przeprowadzenie zbiórki publicznej na geotermię, ale MSWiA wydało decyzję odmowną.

Kontynuację inwestycji geotermalnej w Toruniu i wykonanie tam drugiego odwiertu zapowiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas uroczystości 17. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja dyrektor tej rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
6°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
wiecej »