Potrzeba „europejskiego zrywu ekumenicznego”!

- O „europejski zryw ekumeniczny”, polegający na zbliżeniu katolików i ewangelików, zaapelował podczas otwarcia XIII Zgromadzenia Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) jej przewodniczący pastor Jean-Arnold de Clermont.

W spotkaniu odbywającym się w dniach 15-21 lipca w Lyonie bierze udział ponad 800 osób, w tym 300 delegatów 126 Kościołów członkowskich i 43 organizacji stowarzyszonych.

KEK, grupująca Kościoły prawosławne, protestanckie i starokatolickie Europy, obchodzi w bieżącym roku 50. rocznicę istnienia. Tematem jej obecnego zgromadzenia są słowa: „Wezwani do jednej nadziei w Chrystusie”. Uczestnicy spotkania wyznaczą kierunki dla działania Konferencji na najbliższe sześć lat.

Robocze kontakty między KEK i Kościołem katolickim pastor De Clermont uznał za niewystarczające. – Współczesny świat śmieje się z naszych sporów i potrzebuje wspólnego głosu Kościołów chrześcijańskich Europy – podkreślił przewodniczący KEK w czasie konferencji prasowej. Dodał, że w każdym mieście Francji wspólnoty chrześcijańskie współpracują na co dzień i razem się modlą, nie potrzebując do tego uprzednich rozstrzygnięć teologicznych.

Zgromadzenie rozpoczęło się od nabożeństwa ekumenicznego w kościele św. Bonawentury. Gospodarzem tego modlitewnego spotkania był katolicki arcybiskup Lyonu kard. Philippe Barbarin. Kazanie wygłosił prawosławny arcybiskup Tirany i całej Albanii Anastasios. Podkreślił w nim, że nadzieja chrześcijańska nie jest sprawą indywidualną, lecz ma charakter wspólnotowy, jest nieodłączna od Kościoła Chrystusa, „od komunii miłości z Bogiem Trójjedynym i członkami ciała Kościoła”. Jednak chrześcijanie nie mogą w sposób przekonujący głosić tej nadziei pozostając podzieleni, zachowując jedynie formalne stosunki.

Dziś po południu zwierzchnik Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Daniel przedstawi główny referat Zgromadzenia „Wezwani do jednej nadziei w Chrystusie”.

Jednym z tematów poruszonych podczas prac w grupach ma być sprawa przybywających do Europy migrantów, nierozłączna – jak wskazał abp Anastasios – z poszanowaniem godności człowieka. – Naszym obowiązkiem jako Europejczyków jest zapewnienie godnego przyjęcia tym migrantom, zaś chrześcijanie mają być wobec nich świadkami braterstwa – dodał pastor De Clermont.

19 lipca w obradach Zgromadzenia KEK weźmie udział ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Sobota
wieczór
25°C Niedziela
noc
20°C Niedziela
rano
27°C Niedziela
dzień
wiecej »