W Lyonie odbywa się 13. Konferencja Kościołów Europejskich. Jej hasło brzmi: „Jesteśmy wezwani do jedynej nadziei w Chrystusie”. Wśród gości tegorocznego zgromadzenia znajdują się ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I oraz patriarcha Daniel, głowa Cerkwi rumuńskiej.
Konferencja Kościołów Europejskich liczy już 50 lat. Jej pierwszym celem był dialog między Kościołami chrześcijańskimi Europy Zachodniej i Wschodniej w trudnych czasach żelaznej kurtyny. Dzisiaj zadania Konferencji nieco się zmieniły – jej główne troski to utrzymanie pokoju w Europie oraz działanie na rzecz pojednania. Konferencja angażuje się także w dyskusje na temat wejścia Turcji do Wspólnoty Europejskiej. W tej właśnie perspektywie – zarazem religijnej i politycznej – należy odczytywać obecność dwóch wybitnych przedstawicieli Kościołów prawosławnych.
Pastor Jean-Arnold de Clermont, przewodniczący Konferencji, podkreśla, że w napiętej sytuacji politycznej w Europie Kościoły chrześcijańskie są ważnym partnerem w dyskusji społecznej. Chrześcijanie Europy przypominają wartości, które są podstawą każdej europejskiej społeczności: poszanowanie godności ludzkiej, troskę o najuboższych, ochronę środowiska naturalnego.
Te zagadnienia są szczególnie istotne dla patriarchy Bartłomieja I, który właśnie dzisiaj przybył do Lyonu. Po oficjalnych spotkaniach z członkami Konferencji Kościołów Europejskich, patriarcha w towarzystwie kard. Barbarina, arcybiskupa Lyonu, bierze udział w uroczystych nieszporach w katedrze św. Jana.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.