Patron od kółka

Pod hasłem „Kierowcy solidarni z misjonarzami” rozpoczyna się dziś Tydzień św. Krzysztofa. Zbiórka pieniędzy na zakup środków transportu dla misjonarzy oraz promowanie bezpiecznej jazdy - to główne cele akcji.

Tydzień św. Krzysztofa rozpocznie uroczysta Msza św. w intencji kierowców i ich rodzin, odprawiona w niedzielę w południe, w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie. W uroczystościach ku czci patrona kierowców weźmie udział dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki, misjonarze, a także zawodnicy ORLEN Team z kapitanem Jackiem Czachorem na czele i policjanci z wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Komendy Stołecznej Policji.

Po Eucharystii zostaną poświęcone pojazdy, a kierowcy będą mieli okazję, by za bezpieczną jazdę podziękować ofiarą zgodnie z hasłem organizacji MIVA Polska: „1 grosz za 1 km przejechany bez wypadku”.

W tym dniu na placu przy kościele odbędzie się festyn rodzin kierowców. Zorganizowane zostanie miasteczka ruchu drogowego z konkursami dla dzieci. Podczas pikniku rodzinnego zostanie też zaprezentowany sprzęt policyjny.

Dzień wspomnienia św. Krzysztofa, 25 lipca już po raz czwarty obchodzony będzie jako Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy. W godzinach przedpołudniowych, na Rondzie Dmowskiego w Warszawie stołeczna drogówka we współpracy z Krajowym Duszpasterzem Kierowców, ks. dr. Marianem Midurą i organizacją MIVA Polska poprowadzi tzw. „Dzień bez mandatu”. Tego dnia kierowcy zamiast mandatu otrzymają m.in. odblaskowe kamizelki, a także wezmą udział w próbie na symulatorze zderzeń.

Tydzień św. Krzysztofa zakończy się w niedzielę, 26 lipca w sanktuarium maryjnym w Rychwałdzkie koło Żywca. Przybędą tam z pielgrzymką pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsko-Białej, egzaminatorzy, instruktorzy jazdy i kierowcy. O godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. za kierowców pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego, z udziałem przełożonego krakowskiej prowincji franciszkańskiej o. Jarosława Zachariasza. Podczas uroczystości nastąpi poświęcenie i przekazanie misjonarzom samochodu, ufundowanego przez NSZZ „Solidarność” przy WORD w Bielsku-Białej oraz lokalne środowiska kierowców.

Organizatorem Tygodnia św. Krzysztofa jest Działająca w strukturach Komisji Episkopatu Polski ds. Misji agenda MIVA Polska we współpracy z Krajowym Duszpasterstwem Kierowców

MIVA Polska, w roku 2008, sfinansowała lub współfinansowała zakup pojazdów w 21 krajach świata. Zakupiono i przekazano misjonarzom 8 motocykli, 24 auta (przeważnie pojazdy terenowe), 24 rowery, 1 barkę (w Brazylii na Amazonii) i 1 quad (na Madagaskarze). Najwięcej pojazdów powędrowało do Zambii (3 auta i 6 rowerów), Papui Nowej Gwinei (3 auta i 1 motocykl), Ruandy (4 auta). Łączna wartość zrealizowanych projektów to 462 680 Euro. Kolejnych 28 projektów jest w trakcie realizacji (19 aut, 1 motocykl, 1 łódź i 12 rowerów, 2 konie), a 27 projektów to prośby, które czekają na wsparcie.

MIVA Polska powstała w roku 2000, działa jako agenda Komisji Episkopatu ds. Misji. Mission Vehicle Association (MIVA) to specjalistyczna organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. Od 60 lat działa w Austrii (www.miva.at), jak również w Szwajcarii, Holandii, Anglii, Słowenii, Słowacji, nawet w Korei Południowej, USA (w Waszyngtonie - MIVA Ameryka).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
20°C Piątek
wieczór
wiecej »