W najbliższą środę nastąpi całkowite zaćmienie Słońca, niestety niewidoczne z terenu naszego kraju - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Będzie to najdłuższe zaćmienie całkowite w XXI wieku.
Maksymalny czas trwania fazy całkowitej, w której tarcza Słońca jest całkowicie schowana za Księżycem, potrwa aż 6 minut i 38.8 sekundy - podkreślił naukowiec.
Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. "Ponieważ orbita Księżyca jest nachylona do orbity okołosłonecznej Ziemi pod kątem pięciu stopni, zaćmienia zdarzają się tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko któregoś z węzłów swojej orbity, czyli miejsc, w których przecinają się orbity naszego naturalnego satelity i Ziemi" - wyjaśnił dr Olech.
Dodał, że pas najbliższego zaćmienia całkowitego przebiega przez Indie, Nepal, Bangladesz, Birmę, Chiny, Morze Chińskie, południową Japonię i Ocean Spokojny. Fazy częściowego zaćmienia będzie można podziwiać z całej południowo-wschodniej Azji i dużej części Oceanu Spokojnego.
Zaćmienie rozpocznie się 22 lipca o godzinie 2:53 naszego czasu w zatoce Khambhat w Indiach, a zakończy o 6:18 na Oceanie Spokojnym.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.