- Brytyjski sąd udzielił prawa azylu saudyjskiej księżnej - matce urodzonego w Wielkiej Brytanii pozamałżeńskiego dziecka. Sąd podzielił jej obawy, iż po powrocie do Arabii Saudyjskiej zgodnie z prawem szariatu zostanie ukamienowana - informuje w poniedziałek dziennik "The Independent".
Ojcem dziecka jest obywatel brytyjski, nie będący wyznawcą islamu. Para poznała się w Londynie w czasie prywatnej wizyty księżnej, której mąż, dużo od niej starszy, jest członkiem saudyjskiej rodziny królewskiej.
Jak zauważa gazeta, takim wnioskom azylowym żadna ze stron nie nadaje rozgłosu, ponieważ nagłaśnianie sposobu traktowania kobiet w Arabii Saudyjskiej - zdaniem brytyjskich dyplomatów - byłoby postrzegane przez saudyjskie władze odebrane jako krytyka tamtejszego prawa i rządu.
Brytyjskie MSW odmówiło wypowiedzi w tej sprawie. Także ambasada Arabii Saudyjskiej w Londynie nie chciała o niej rozmawiać. Rodzina i krewni saudyjskiej księżnej zerwali z kobietą kontakty.
"The Independent" wskazuje, iż stosunki brytyjsko-saudyjskie są w ostatnich latach napięte. W 2006 roku ówczesny premier Tony Blair ukrócił dochodzenie urzędu ds. malwersacji finansowych na dużą skalę, prowadzone w związku z podejrzeniem korupcji przy umowach o sprzedaży brytyjskich myśliwców do Arabii Saudyjskiej.
Powodem były obawy saudyjskiej rodziny królewskiej, iż inspektorzy zyskają wgląd w jej szwajcarskie konta. Zagroziła w związku z tym, że zerwie współpracę wywiadowczą w sprawach terrorystycznych i wycofa się z umów o kupnie broni.
W 2008 roku w Arabii Saudyjskiej wykonano 102 wyroki śmierci. Według Amnesty International na wykonanie wyroku śmierci oczekuje obecnie 136 osób.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.