33. Piesza Pielgrzymka z krakowskiej Skałki dotarła na Jasną Górę. Pątnicy w drodze rozważali hasło: „Z Maryją otoczmy troską życie”. W tym roku Szlakiem Orlich Gniazd wędrowało ok. 270 osób. Pielgrzymkę tradycyjnie prowadzili paulini.
Pierwsza piesza pielgrzymka ze Skałki na Jasną Górę wyruszyła w 1976 r. Uczestniczyło w niej ok. 50 studentów i absolwentów krakowskich uczelni.
Od samego początku w wędrówce brała udział Elżbieta Szumska, nazywana „matką pielgrzymki”: „Był czas wydarzeń w Radomiu, wtedy szliśmy incognito. Nie mieliśmy krzyża, żadnego znaku, wędrowaliśmy z modlitwą i z pieśnią”.
Inicjatorem rekolekcji w drodze był o. Rufin Abramek, wieloletni duszpasterz akademicki i późniejszy przeor Jasnej Góry. Jednym z „ojców założycieli” skałecznej pielgrzymki był także obecny definitor Zakonu Paulinów, o. Zachariasz Jabłoński: „Mówimy, że człowiek jest homo viator – człowiekiem stale w drodze, chociaż sobie nie uświadamia do końca może nieraz celu tego wędrowania, ale ten Boży instynkt w sobie ma i on go w różny sposób w sobie realizuje. I stąd w tym kontekście zrodziły się pielgrzymki”.
Opiekę nad grupą sprawował o. Ludwik Kaszowski. Jedną z głównych intencji każdej Pielgrzymki Skałecznej jest modlitwa za Ojca Świętego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.